Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów. Ceny tego typu układów powoli spadają, na rynku pojawia się coraz więcej projektantów i instalatorów.
Baterie słoneczne z Bydgoszczy są przydatne
Niemały wpływ na wzrost zainteresowania OZE ma także to, że fotowoltaika jest promowana przez rządy wszystkich krajów Unii Europejskiej jako ekologiczne i ekonomiczne źródło energii.Bydgoszcz i inne okolice Polski znajdują się w strefie, w której produkcja energii słonecznej jest opłacalna, ale na niewielką skalę – Polska nie ma warunków, aby zbudować ogromną, komercyjną elektrownię słoneczną o mocy zbliżonej do tej położonej na Pustyni Mojave w słonecznej Californii. Ale przydomowe mikroinstalacje mogą okazać się korzystną inwestycją. Ich podstawą są baterie słoneczne z Bydgoszczy. Nie można ich mylić z kolektorami słonecznymi, które podobnie, jak pompy ciepła, służą do produkcji energii cieplnej. Jak je dobrać?Baterie składają się z łańcuchowo połączonych ogniw fotowoltaicznych. Rodzaj baterii uzależniony jest od materiału, z którego zbudowano ogniwa. Materiał ten musi pełnić funkcję półprzewodnika. Najpopularniejsze są ogniwa krzemowe. Mogą one powstać z krzemu polikrystalicznego lub monokrystalicznego.
Krzem krystaliczny wyróżnia się wydajnością rzędu 14-16%, ogniwa z krzemu polikrystalicznego mają niższą wydajność, ale w zamian są nieco tańsze. Baterie słoneczne produkowane są również z krzemu amorficznego (wydajność około 6-8 procent), ale stanowią one tylko niewielki odsetek w ofertach dystrybutorów fotowoltaiki.