Budownictwo modułowe czyli realna szansa na własny dom

Kontenery modułowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W ostatnich latach pokochali je szczególnie nasi zachodni sąsiedzi oraz Finowie i Szwedzi. Na czym polega fenomen tego typu domów i czemu nie są jeszcze popularne w naszym kraju? Zalety tego typu budownictwa są niezliczone, a w opozycji do tych zalet jest naprawdę bardzo mało wad. Budowanie budynków z kontenerów sprawia, że otwiera się przed nami bardzo szeroki wachlarz możliwości.

Czy kontenery mieszkalne to rozsądna opcja?

Kontenery użytkoweMożemy mieć chociażby kontenery stróżówki, które możemy postawić np. w większej firmie czy hurtowni jako budynek w którym będzie znajdowała się portiernia. Popularne są również kontenery handlowe, które są aranżowane najczęściej w formie kiosków czy innym mikro biznesów i świetnie się w tej roli sprawdzają. Kwestią czasu było zatem aż powstaną kontenery mieszkalne dostępne powszechnie na rynku. Pierwsze tego próby można było uświadczyć w kontenerach sanitarnych, które najczęściej zamawiają duże fabryki i przerabiają je na szatnie oraz łazienki i stołówki dla pracowników. Warto dodać, że kontenery mieszkalne są naprawdę ciekawą alternatywą wobec budownictwa standardowego oraz mieszkań w blokach i kamienicach. Za cenę mniej więcej 1900 złotych za metr kwadratowy możemy mieć w pełni umeblowane, zaopatrzone w media domy, które funkcjonalnością w niczym nie będą ustępowały domom zbudowanym z marmuru, a nawet pod wieloma względami będą je przewyższać. Niestety na ten moment budownictwo modułowe to nadal budownictwo przyszłości przynajmniej w naszym kraju, gdyż nadal nie mamy zaufania do tej technologii budownictwa. Skąd to wynika? Przecież na zachodzie tego typu budownictwo jest bardzo zachwalane. Przede wszystkim jest to związane z niewiedzą. Jeśli nie mamy na jakiś temat wystarczającej wiedzy to się tego po prostu boimy, a przyznać trzeba, że w Polsce ciężko jest uzyskać rzetelne informacje na temat tego budownictwa, a nie każdemu chce się zadzwonić do jednej z firm zajmującą się tego typu budownictwem, aby konkretnie się dowiedzieć jak to wszystko wygląda lub wejść do takiego domu i samemu sprawdzić z czym się to właściwie je.

Moim zdaniem warto jest się zainteresować tym tematem, gdyż cena wykonania takiego domu jest zdecydowanie niższa niż w ramach standardowego etapowego budownictwa, a wybudowane w ten sposób domy to normalne budynki przytwierdzone do fundamentów i zaopatrzone we wszystkie instalacje.