Chęć wyglądania idealnie nie jest obca chyba żadnemu człowiekowi. Chęć podobania się i bycia atrakcyjnym dla innych budzi się już w wieku dojrzewania. Dodatkowo prezentowane kanony piękna dodatkowo wpływają na to jak oceniamy siebie i innych. Badania jasno pokazują, że prawie połowa osób w wieku nastoletnim nie jest zadowolona ze swojego wyglądu.
Czym jest anoreksja?
Według kanonów powszechnie uznawanych kanonów piękna atrakcyjne są osoby o szczupłej sylwetce. Osoby szczupłe uznawane są powszechnie za osoby ładne i pociągające. Presja społeczna oraz nieakceptowanie przez otoczenie wad i inności powoduje że wiele młodych kobiet dąży do ściśle określonego kanonu piękna. Przez to coraz więcej młodych dziewczyn zapada na groźne choroby związane z zaburzeniami odżywiania. Jednym z takich zaburzeń jest anoreksja. Choroba ta inaczej określana jest jako jadłowstręt psychiczny. Anoreksja jest jednym z najbardziej poważnych zaburzeń. Charakterystycznym objawem jest niechęć do każdego rodzaju jedzenia. Choć z greckiego anoreksja oznacza brak apetytu, nie ma to odniesienia w rzeczywistych objawach. Osoby cierpiące na jadłowstręt odczuwają głód, jednak zmuszają się aby go ignorować i zagłuszać. Schorzenie to dotyka w większej części kobiet i rozwija się już w okresie dojrzewania. Osoba chora chce zredukować swoją wagę, a następnie che ją utrzymać na niskim poziomie. Niestety leczenie anoreksji nie jest proste. Osoby chore mimo niskiej wagi nadal odbierają siebie jako osobę z nadwagą. Leczenie przede wszystkim opiera się na konsultacjach z psychiatrą. Podstawą do tego aby osoba chora chciała wyjść z choroby jest psychoterapia. Terapia wspomagana jest przez dietetyka oraz psychologa. Bardzo duże znaczenie ma również rodzina oraz bliscy znajomi. Celem leczenia jest powrót do normalnej wagi ciała, usuniecie skutków niedożywienia oraz akceptacja przez osobę chorą swojego wyglądu.
Lekceważenie anoreksji jej nieleczenie lub złe leczenie jest bardzo groźne dla zdrowia. Głodówki wyniszczają organizm, a zmiany te mogą być nieodwracalne. Czy pacjent zostanie wyleczony zależy w największym stopniu do niego. Jeśli ma taką wolę jest szansa na powodzenie. Ważne jest również stadium choroby im szybciej postawiona jest diagnoza tym lepiej.