Co kryją współczesne koperty

 

Ludzie listy piszą śpiewali kiedyś Skaldowie w piosence Medytacja wiejskiego listonosza. W dzisiejszych czasach papierowe listy zastępowane są przez wiadomości mailowe, smsowe i liczne komunikatory. Tradycyjne formy komunikacji przeszły do lamusa. A przecież miały one swój urok.

W kopertach kryją się dziś rachunki i reklamy

koperta formatu b5Kiedyś ludzie byli mniej zabiegani. Potrafili docenić i dostrzec chwile i nie wybiegali ciągle myślami w przyszłość. W ramach komunikacji przesyłano sobie ręcznie pisane listy, których proces tworzenia był czasochłonnym rytuałem. Wymagało do skupienia myśli i pewnych umiejętności, aby przelać je w klarowny sposób na papier. Specjalnie przygotowana do tego papeteria była pięknie zdobiona i często też perfumowana. Adresat więc czerpał ogromną przyjemność wizualną po otrzymaniu tak oprawionej wiadomości. Bardziej się to doceniało, bo oprócz słów, papier przelewał też emocje w charakterze pisma. Gdyby zapytać przeciętnego listonosza, jak często zdarza mu się wrzucać do skrzynek prywatne listy, to mógłby je wyliczać na palcach jednej ręki w skali kilku dni. To, co najczęściej listonosz przekazuje, to rachunki lub koperta formatu b5, a w niej plik reklamówek lub mini gazetek, promujących zazwyczaj konkretną markę. Czasami zdarzają się większe koperty z prenumeratami lub pocztówki,  w większej ilości wysyłane w okresie świątecznym. Ale tak to już jest, że wszystko ulega ciągłym przemianom.

W dobie takiego zaawansowania technologicznego i ciągłego biegu, potrzebujemy szybki i prostych metod komunikacji.  Czas ręcznego pisania listów już przeminęły. Wystarczy poprosić listonosza, aby pokazał plik kopert, które ma do doręczenia. Przekonamy się wówczas, iż żadna z nich nie przypominam tradycyjnie wysłanego listu.