Czym są karnisze automatyczne?

Odkąd w naszych domach pojawiły się rolety, zasłony i firanki poszły w zapomnienie. Dziś jednak wielkimi krokami powraca moda na te właśnie elementy wystroju. Rozwój technologii maczał palce także w ich przypadku. I tak oto mamy możliwość montażu karniszy automatycznych, które wpływają na nasz komfort i wygodę. Czym one jednak tak właściwie są?

Zasłony odsłaniane automatycznie – zalety 

automatyczne karniszeZasłanianie okien po naciśnięciu jednego przycisku na pilocie nikogo już nie dziwi. Jednak większość z nas obserwowała to tylko na przykładzie rolet i żaluzji. Producenci karniszy postanowili dorównać im i stworzyć elementy pozwalające na zasłonięcie okien przez zasłony. I tak oto możemy spotkać automatyczne karnisze w wielu wnętrzach hotelowych. Są również na szeroką skalę wykorzystywane w salach konferencyjnych, muzealnych czy teatrach. Kojarzysz ten moment, kiedy po skończonym akcie kurtyna już nie opada, a zasuwa się z obu stron? Jest to zabieg możliwy właśnie dzięki automatycznym karniszom. Nie jest to jednak rozwiązanie zarezerwowane tylko i wyłącznie dla wnętrz publicznych. Możemy je zamontować także we własnym domu. Dzięki nim dopuszczenie promieni słońca o poranku będzie możliwe poprzez naciśnięcie zaledwie jednego guzika. Sprawdzają się szczególnie w przypadku domów wyposażonych w duże okna tarasowe. Sterowanie karniszem jest możliwe nie tylko dzięki wspomnianemu już pilotowi, ale również dzięki włącznikowi na ścianie. Zwykle umieszczany jest on tuż obok włącznika światła. 

Producent daje nam również możliwość co do wyboru sposobu odsłaniania materiału. Może on bowiem przesuwać się w obie strony – kurtynowo, ale również tylko w jedną stronę. Wybór powinien być oparty o własne referencję, ale również sam wystrój i wielkość pomieszczenia.