Czym są profile ?

Każdy chyba niejednokrotnie w życiu słyszał nazwę „profile”. Jednakże nie każdy wie, co tak naprawdę oznacza to słowo. Otóż profile to wykonane z materiałów metalowych elementy konstrukcyjne. Wyróżnić można kilka rodzajów profili.

Jakie kształty mają profile aluminiowe ?

profile wykonane z aluminiumWyróżnia się wiele kształtów profili aluminiowych. Głównie są to profile teowe zwane teownikami i ceowe zwane ceownikami. Nazwy wzięły się od kształtów przekroju poprzecznego danego profilu. I tak profil, który po przecięciu przypomina literę „t” nazwano teowym , a ten przypominający literę „c” ceowym. Oczywiście profile wykonane z aluminium można ze sobą dowolnie łączyć. Praktycznie każdy kształt profilu można odpowiednio nawiercić, dzięki czemu można go przykręcić za pomocą śrub mocujących w niemalże dowolnym miejscu konstrukcji. To właśnie kształt przekroju poprzecznego profilu decyduje o jego wytrzymałości na zginanie i skręcanie. W celu określenia tych cech przeprowadza się specjalne testy i próby, które dają odpowiedź na pytanie jakiej grubości i szerokości powinny być poszczególne miejsca przekroju poprzecznego profilu. Nie podlega wątpliwościom, że aby uzyskać taką samą wytrzymałość profilu jak w przypadku tych wykonanych ze stali, należy ukształtować je z blachy aluminiowej o sporej grubości. Lecz niestety im grubszy profil, tym jego waga większa.

Każdy wykonany profil aluminiowy musi przejść przez stanowisko kontrolne, aby wykryć ewentualne jego wady i niedociągnięcia produkcyjne. Jeśli dojdzie do sytuacji, że wykryta zostanie wada profilu, cała partia jest bardzo wnikliwie sprawdzana, by znaleźć przyczynę powstania owej wady. Jest to bardzo ważne, by jak najwcześniej zdiagnozować usterkę i powrócić do produkowania prawidłowo wykonanych profili aluminiowych.