Dlaczego warto zamontować wentylację mechaniczną?

Odpowiednia wentylacja domowych pomieszczeń jest koniecznością. Napływ świeżego powietrza zapewnia nam bowiem komfort i sprawia, że dobrze się czujemy. Zasada ta dotyczy także innych pomieszczeń. Wentylacja jest więc konieczna zarówno w mieszkaniach zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych, jak i w domach jednorodzinnych czy budynkach firmowych. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna stosowana już od wielu lat ma szereg wad.

kanał wentylacyjnyPrzede wszystkim taki system nie pozwoli nam bowiem w żaden sposób regulować wentylowania pomieszczeń. Wymiana powietrza będzie możliwa wtedy, gdy oprócz kratek wentylacyjnych założymy specjalne nawiewniki czy będziemy regularnie uszczelniać okna. System grawitacyjny nie sprawdzi się także w nowoczesnym budownictwie.
Tego typu wentylacja dostosowana jest bowiem do budynków, które były projektowane przed laty. Współczesne domy jednorodzinne czy budynki wielorodzinne są bardzo dobrze ocieplone i uszczelnione. Odpowiednia izolacja ścian, bardzo szczelne okna i drzwi, ocieplenie pianką dachu, sprawiają zaś, że cały budynek jest idealnie szczelny. Najlepsza będzie więc tutaj mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. System ten jest bowiem lepiej przystosowany do nowoczesnego budownictwa. Przy wentylacji grawitacyjnej konieczne jest uszczelnianie okien.
Taki tradycyjny system sprawia, że tracimy wiele ciepła. A to wiąże się z podwyższeniem rachunków za ogrzewanie. Ciepło będzie bowiem uchodzić kanałami wentylacyjnymi do komina. Kanały te staną się więc swoistym mostkiem termicznym. Wentylacja mechaniczna pozwoli nam zaś zaoszczędzić tracone ciepło. Jednocześnie system ten ma jeszcze inne zalety. Przede wszystkim będziemy mogli włączać wentylację wtedy, gdy uznamy, że powietrze w poszczególnych pomieszczeniach wymaga wymiany.

Przy wentylacji grawitacyjnej nie ma zaś takiej możliwości, ponieważ na wydajność działania takiego systemu właściciel budynku nie ma żadnego wpływu. Inwestycja w wentylację mechaniczną zapewni nam więc komfort oraz dodatkowe oszczędności.