Do czego tak naprawdę służy wentylacja?

Podstawowym zadaniem wentylacji jest stała wymiana powietrza w budynku. Jednak jej skuteczne działania jest zależne od prawidłowego doprowadzania świeżego powietrza do budynku z zewnętrznego otoczenia, zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami a także od sprawnej eliminacji zanieczyszczonego powietrza.

Wentylacja nigdy nie jest taka sama

wentylacjaSprawnie działająca wentylacja ma również kluczowe znaczenie w przypadku, gdy w danym budynku jest zamontowana klimatyzacja, bowiem bez dostarczania świeżego powietrza urządzenie, jakim jest klimatyzator nie może działać efektywnie, co więcej bardzo często poprzez brak regularnego wietrzenia pomieszczeń, klimatyzacja po prostu się psuje. Najczęściej stosowana w naszych domach jest tak zwana wentylacja naturalna (grawitacyjna), która polega na wykorzystaniu różnicy gęstości powietrza znajdującego się na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. W tym procesie powietrze w pełni naturalny sposób przedostaje się przez nieszczelności w ścianach budynku do jego wnętrza, a następnie po wymieszaniu z wszelkimi zanieczyszczeniami oraz po ogrzaniu, wydostaje się na zewnątrz przez specjalne kanały wentylacyjne.

Warto podkreślić, iż wentylacja naturalna nie działa przez cały czas, a niejednokrotnie nie działa w ogóle, ponieważ jej proces możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy do pomieszczeń dostaje się określona ilość czystego powietrza, dzięki której usuwane zostają wszelkie zanieczyszczenia a także zapewniony jest odpowiedni ciąg kominowy. Funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej jest także zależne od pory dnia, pory roku oraz pogody np. napływ powietrza wzrasta pod wpływem silnego wiatru oraz miejsca naszego zamieszkania. Wentylacja będzie funkcjonowała zupełnie inaczej w dużym mieście takim jak Poznań niż na zaciszu małej wioski.  Natomiast w okresie letnim, gdy warunki na zewnątrz oraz wewnątrz budynku są praktycznie porównywalne, wentylacja zazwyczaj przestaje działać i spełniać swoje zadanie (do pomieszczeń napływa ciepłe powietrze).

Posiadacze domowych kominków, ze względu na duże zapotrzebowanie na powietrze także mogą się skarżyć na nieprawidłowe działanie wentylacji, bowiem zachodzi w tym przypadku zjawisko tzw. zasysania dymu do pomieszczenia, dlatego powietrze do kominka powinno być doprowadzane odrębnym kanałem.