Sauna jest to pomieszczenie wykonane w drewnie albo z mozaiki, w którym panuje wysoka temperatura i w zależności od typu sauny, także wysoka albo niska wilgotność. Przebywanie w sanie przez czas od kilku do kilkunastu minut może w pozytywny sposób wpływać na poprawę krążenia i oczyszczać skórę. Zastosowanie dodatku naturalnych olejków eterycznych ma szerokie zastosowanie w przypadku różnych dolegliwości, dlatego warto poznać te właściwości.
Naturalne olejki stosowane w saunach
Sauna fińska, inaczej nazywana mokrą, jest najpopularniejszą odmianą saun. Jej działanie polega na podlewaniu co pewien czas rozgrzanych kamieni zimną wodą, na przykład z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. W wyniku takiego działania powstają kłęby pary rozchodzące się po całym pomieszczeniu i pomagające wchłonąć się olejkom do organizmu. Warto wybierać wysokiej jakości olejek do sauny. Sauna szwedzka to sauna o wysokiej temperaturze, co najmniej stu stopni, a także niskiej wilgotności od dziesięciu do piętnastu procent. Palenisko w tym przypadku nie znajduje się w tym samym pomieszczeniu, a jedynie w pomieszczeniu sąsiadującym. Natomiast sauna parowa to modyfikacja sauny parowej, w którym główną częścią jest piec wytwarzający parę, często z dodatkiem olejków eterycznych. W tym celu montowane są specjalne zbiorniczki na olejki zapachowe czy eteryczne.
W prosty sposób można wykorzystać dobroczynne właściwości sauny, poprzez dodanie kilku kropel naturalnych olejków eterycznych do wiadra z wodą czy poprzez uzupełnienie pojemniczków w saunach parowych. Olejki są wchłaniane zarówno przez skórę, jak i przy pomocy dróg oddechowych, co powoduje spotęgowanie doznań w saunie. Starannie dobrane rodzaje olejków do sauny mogą stanowić ucztę dla zmysłów i pomóc w wielu dolegliwościach.