Dom łatwiej dziś kupić niż wybudować

Co jest dzisiaj łatwiejsze – kupno domu czy jego samodzielne wybudowanie? Jeszcze rok temu odpowiedź na to pytanie byłaby zupełnie inna niż dzisiaj. Łatwiej i taniej było wybudować dom samodzielnie. Dzisiaj jest jednak zupełnie inaczej, bo brakuje wielu różnych rodzajów materiałów budowlanych a niektóre materiały osiągnęły rekordowy poziom cenowy.

Bardziej opłacalne jest kupno domu od dewelopera

sprzedaż nowych domów lublinDzisiaj trudno jest samodzielnie wybudować dom w taki sposób, żeby było to opłacalne względem kupna domu od dewelopera. Powody tego są bardzo proste. W branży budowlanej brakuje materiałów i łatwiej jest je kupić w dobrej cenie deweloperom niż inwestorom indywidualnym. Deweloperzy mogą kupować materiały w ilościach hurtowych i dzięki temu mogą za nie zapłacić o wiele mniej. W każdym dużym mieście deweloperzy na bieżąco oferują sprzedaż nowych domów Lublin jest przykładem miasta, w którym domy wyprzedają się jeszcze zanim w miejscu budowy wbita zostanie pierwsza łopata. I właśnie w dużych miastach najbardziej opłacalne jest kupienie domu od dewelopera. Im większe miasto tym drożej kosztują usługi budowlane i materiały dla inwestorów indywidualnych. A deweloper buduje kilkanaście domów jednocześnie i w przeliczeniu na pojedynczą budowę wszystko wychodzi taniej. No i na koniec pozostaje jeszcze kwestia dostępności materiałów i usług. Wiadomo, że łatwiej jest o nie deweloperowi niż prywatnej osobie chcącej postawić swój własny dom.

Kupienie domu jest też o wiele prostsze pod względem formalności związanych z uzyskaniem bankowego kredytu. Jeśli kupujemy dom od dewelopera to mamy podaną cenę i wiemy, że właśnie tyle musimy za niego zapłacić. Budując dom nie jesteśmy dzisiaj w stanie oszacować kosztów tej budowy, więc nie do końca wiemy o jaką kwotę kredytu na jego budowę wnioskować.