Ekologiczna biomasa zamiast węgla

 

Polska wciąż jest krajem, któremu bardzo trudno odejść od tradycyjnego ogrzewania węglowego. Co roku, wraz z początkiem sezonu grzewczego, zaczynają się również raporty smogowe, które nie zachęcają do wyjścia na zewnątrz. Powietrze przesiąknięte jest zapachem dymu ze spalania nie tylko węgla, ale często również śmieci i trujących tworzyw sztucznych.

Biomasa ratunkiem dla atmosfery

piec na biomasęDlatego właśnie warto zainteresować się alternatywą dla tradycyjnego węgla. Jedną z nich jest tak zwany pellet, który w porównaniu z węglem, emituje znikome ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Pellet to paliwo uzyskiwane z biomasy, czyli odpadów roślinnego pochodzenia. Najbardziej popularny jest pellet drzewny, ale spotkamy również pellet słonecznikowy czy zbożowy. Biomasa, jako produkt powstający z obróbki odpadów drzewnych lub roślinnych, cechuje się minimalną emisją zanieczyszczeń podczas spalania. Charakteryzuje się również bardzo niską wilgotnością, dzięki czemu rozpala się szybciej niż tradycyjne drewno, a pozostały po spaleniu odpad jest niewielki i może posłużyć jako naturalny nawóz do gleby. Piec na biomasę jest niemalże całkowicie bezobsługowy. Jedynym zajęciem, jakie będziemy musieli wykonywać, to mniej więcej raz w tygodniu uzupełniać zapas pelletu w podajniku. Tak jak w każdym innym piecu centralnego ogrzewania, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i serwisowaniu urządzenia. Piec na biomasę ma również dodatkową zaletę, związaną z przechowywaniem pelletu. Ponieważ jest on dostępny w 15 lub 20 kilogramowych workach, nie potrzebujemy, jak w przypadku węgla, ogromnej przestrzeni do jego składowania. W przypadku biomasy, nasza kotłownia jest czysta i schludna.

Rządowe dofinansowania do ociepleń domów mieszkalnych oraz zmian sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny, są dodatkową pomocą, ponieważ nie każdego stać jest na wydatek związany z kupnem nowego pieca. Jednak myśląc o przyszłości mieszkańców naszej planety, w tym naszych dzieci, warto podjąć konkretne kroki i świadomą decyzję o poprawie warunków życia na Ziemi.