Elewacja imitująca drewno

Drewniane elementy ozdobne na elewacji budynku są bardzo popularne i chętnie wykorzystywane, szczególnie do ocieplenia wizualnego nowoczesnego domu. Budynki utrzymane w bieli i szarościach wydają się zimne, jednak wystarczy niewielki dodatek drewna, aby ocieplić elewację zachowując jej nowoczesny styl.

Zalety materiałów drewnopodobnych

elewacja drewnopodobnaDeski z prawdziwego drewna, choć jest to materiał niezmiennie piękny, coraz częściej zastępowane są przez materiały imitujące naturalne drewno. Dlaczego? Przede wszystkim dla wygody użytkowania. Elewacja drewnopodobna jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu. Nie trzeba jej konserwować, nie potrzebna jest regularna impregnacja desek w celu ochrony ich przed wpływem wody i wilgoci. Niejednokrotnie zdarza się, że elewacja drewnopodobna jest też dużo tańsza, niż ta wykonana z naturalnego materiału. Najlepszym drewnem do użytku zewnętrznego stosowanym jako okładzina budynku są deski z drzew egzotycznych lub z gatunków szlachetnych. Są one znacznie twardsze (mają dużą gęstość), a przez to dużo bardziej trwałe na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niestety ich cena nie należy do najniższych. W tym wypadku dużo lepszym cenowo rozwiązaniem są deski drewnopodobne, które wyglądem przypominają do złudzenia rysunek drewna. Są one ponadto pozbawione wszelkich wad materiału naturalnego. Taka elewacja nie wymaga żadnych środków ochronnych i konserwujących. Deski nie odkształcą się pod wpływem wody, nie zblakną na słońcu, nie będą również atrakcyjnym domem dla nieproszonych gości, takich jak owady czy gryzonie.

Jednym z doskonałych przykładów desek elewacyjnych imitujących drewno są deski kompozytowe. Jest to mieszanka tworzyw sztucznych i włókien celulozowych. Równie często stosuje się deski z włóknocementu. Drewno może imitować także polistyren ekspandowany oraz ekstrudowany, a także masa żywiczna, z której produkuje się deski elastyczne.