Kiedy mowa jest o dobrostanie matki i nienarodzonego jeszcze dziecka, trzeba polegać na sprzęcie diagnostycznym, który musi spełniać jak najwyższe wymagania i oczekiwania. Właśnie dlatego wszelkie badania i diagnozy powinny być wykonywane tylko specjalistycznym sprzętem.
Rewelacyjne działanie aparatu KTG.
W trosce o matkę i dziecko stale są ulepszane wszelkie sprzęty służące do diagnozowania płodu podczas ciąży i porodu, a także takie, którymi można badać parametry życiowe matki dziecka. Z tą myślą stale ulepszany jest aparat do kardiotokografii, czyli w skrócie znany wszystkim Aparat KTG. Oprócz ekranu wyświetlającego wyniki prowadzonego badania i drukarki do wydruku przebiegu badania (taki wydruk później należy załączyć do dokumentacji), ważnym elementem są peloty. Standardowo powinny być dwie peloty: jedna do badania czynności serca płodu, druga do mierzenia czynności skurczowej macicy. W przypadku ciąży mnogiej np. w przypadku bliźniaków dołączona jest specjalna pelota, która wykrywa dwa tętna jednocześnie. Dzięki temu urządzeniu można kontrolować stan matki i dziecka jednocześnie, a na podstawie zapisu z badania można podejmować decyzje związane z przebiegiem porodu. Bardzo przydatna jest wodoodporność, ponieważ to umożliwia monitorowanie podczas stosowania immersji wodnej, stymulującej i łagodzącej ból rodzącej. W ten sposób szybko można reagować w przypadku komplikacji. Ten sprzęt odznacza się dużą czułością i precyzją, która przekłada się na wiarygodne wyniki i zaufanie personelu medycznego. Dzięki wielokanałowości tych urządzeń odczyty są wyraźne i proste do odczytu, co zdecydowanie usprawnia pracę. Po podłączeniu do sieci na oddziale położna może swobodnie kontrolować przebieg zapisu nawet ze swojej dyżurki.
Z dzieckiem należy obchodzić się delikatnie, właśnie dlatego aparat KTG został zaprojektowany tak, aby nie niepokoił maluszka, a mama czuła się komfortowo podczas badania. Dobry wynik badania to radość i spokój mamy tak jak bliskich i prowadzącego personelu medycznego.