Formy leczenia dzieci z autyzmem

Całościowe zaburzenie rozwojowe, jakim jest autyzm objawia się problemami w komunikowaniu uczuć, nieumiejętnością utrzymywania relacji z otoczeniem oraz zaburzoną integracją wyrażeń zmysłowych. Chorobę zazwyczaj diagnozuje się w pierwszych trzech latach życia, jednak może być rozpoznana później. 

Konieczność terapii dzieci z autyzmem

leczenie autyzm u dzieciJednym ze sposobów leczenia autyzmu jest wprowadzenie suplementacji składnikami, których brakuje w diecie malucha i ograniczenie pewnych produktów spożywczych. Konieczne jest odpowiednie leczenie Autyzm u dzieci wymaga szybkiego rozpoznania. Pomocna jest terapia behawioralna. Stosuje się także na przykład muzykoterapię bądź terapię logopedyczną. Dużą rolę odgrywa wsparcie rodziców albo opiekunów dziecka. Wczesna diagnoza i pomoc terapeutyczna zmniejszają problemy wynikające z tego zaburzenia. Jeśli choroba została wykryta w pierwszych dwunastu miesiącach życia dziecka, czyli na wczesnym etapie rozwoju nazywany jest autyzmem  wczesnym. Natomiast autyzm wykryty po ukończeniu pierwszego roku życia nazywany jest późnym. Dziecku z autyzmem można pomóc zatrudniając specjalistów mających doświadczenie w pracy z autystycznymi dziećmi. Można również przeprowadzić badania diagnostyczne takie jak testy pedagogiczne, psychologiczne, logopedyczne, fizjoterapeutyczne i lekarskie. Objawy autyzmu można zauważyć nawet u niemowląt.

Jednymi z objawów autyzmu są problemy z nawiązaniem i utrzymaniem kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi, brak zainteresowania rówieśnikami, niechęć do przytulania lub innego kontaktu fizycznego, niereagowanie na głos rodzica, brak uśmiechu na widok opiekuna. Dzieci ze spektrum autyzmu mają również specyficzny sposób bawienia się na przykład układania przedmiotów. Przykładem tego jest układanie kredek kolorystycznie bądź jakichś figurek od najmniejszej do największej.