Choć Polska jest w teorii państwem świeckim, zdecydowana większość jej obywateli jest wyznania katolickiego. Z tego powodu wiele świąt chrześcijańskich jest zaznaczonych w kalendarzu jako dni wolne od pracy. Należy mieć jednak na uwadze, że wielu obywateli Polski jest różnego wyznania, nie tylko katolickiego. Coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, odsuwa się od wszelkich religii, zostając ateistami.
Ozdoby halloweenowe zewnętrzne
Do Polski napływa coraz więcej kultur, z różnych stron świata. Choć jak dotąd najpopularniejszymi, a przy tym najhuczniej celebrowanymi były święta katolickie, wiele osób rezygnuje z nich na rzecz innych — świeckich, a także pogańskich. Doskonałym przykładem jest chrześcijańskie święto Wszystkich Świętych, podczas którego w Polsce odwiedza się groby bliskich zmarłych. Ci, którym bliższa od chrześcijaństwa jest rodzima słowiańska wiara, świętują w tym dniu Dziady — święto znane jeszcze przed czasami chrześcijaństwa na polskich ziemiach. Jeszcze inni świętują Halloween, niegdyś obchodzone tylko za zachodnią granicą, a dziś znane już na całym świecie. Coraz większą popularnością cieszy się zwyczaj chodzenia w przebraniach i zbieranie słodyczy. Wielu ludzi wystawia również ozdoby na halloween przed dom, które wprowadzają straszny, choć interesujący klimat. Najpopularniejszymi dekoracjami na to święto są wydrążone od środka dynie, wewnątrz których można umieścić światełka lub świeczki. Coraz większą popularność zdobywają również inne, możliwe do kupienia w sklepach ozdoby, takie jak: gigantyczne pająki do zawieszenia na drzewie, straszne krasnale ogrodowe, czy metalowe figurki z wizerunkami nietoperzy, duchów lub wiedźm do wbicia w trawnik. Tego typu dekoracje muszą być odporne na warunki atmosferyczne, ponieważ październikowa pogoda — zwłaszcza w Polsce — może być surowa. Ręcznie zdobione dekoracje można kupić w sklepach internetowych przez cały rok. Warto więc zaopatrzyć się w nie odpowiednio wcześniej, kiedy ceny są naprawdę okazyjne.
Celebrowanie świąt dalekich od chrześcijańskiej kultury wciąż budzi w Polsce niemałe kontrowersje. Co prawda korzenie obrzędu Dziadów sięgają jeszcze głębiej niż katolickie Zaduszki, tradycje związane z Halloween dostrzega się na terenach Polski stosunkowo od niedawna. Z tego powodu wciąż wielu Polaków sceptycznie podchodzi do napływających do naszego kraju kultur, obawiając się zapewne, że wyplenią one — jak się powszechnie błędnie uważa — rodzime, chrześcijańskie tradycje.