Izolowanie rur w układach klimatyzacji

 

Klimatyzacja w domu, to przede wszystkim duży komfort, który ułatwia przebywanie w pomieszczeniach, zwłaszcza latem. Odpowiednio wykonane instalacje zapobiegają niekontrolowanej utracie temperatury i kierują zimne powietrze dokładnie w to miejsce, które jest potrzebne.

Wykorzystanie izolowanych rur wentylacyjnych w klimatyzacji

rury wentylacyjne izolowaneCentralnym punktem klimatyzacji w domu jest klimatyzator, który generuje strumień zimnego powietrza. Budując układy klimatyzacyjne największą uwagę przykładamy właśnie do tego urządzenia, jednak jak się okazuje pominięcie pewnych innych elementów, może przynieść niepożądane skutki. Mowa tutaj o kanałach, które dostarczają chłodne powietrza. Często ich droga od klimatyzatora, do kanału kratki wentylacyjnej wynosi nawet kilkanaście metrów, a w przypadku dużych budynków nawet kilkadziesiąt. Podczas tej drogi następuje pewna strata energii chłodzącej poprzez nagrzewanie się samej rury. Aby temu zapobiec, powinno się w układach klimatyzacji stosować dwuwarstwowe rury wentylacyjne izolowane, które niwelują ten efekt. Dzięki nie utracimy aż tak wiele energii chłodzącej, która nie będzie rozpraszana poprzez izolowane ścianki. Odpowiednie rury izolowane, to gotowy dostępny w profesjonalnych hurtowniach produkt, dlatego nawet nie trzeba wykonywać izolacji samemu, choć można to zrobić, jeśli chcemy zaoszczędzić na zakupie tego materiału. Profesjonaliści jednak wolą nie tracić czasu i korzystać z gotowych rozwiązań.

Poprzez stosowanie izolowanych rur, w układach klimatyzacji oszczędzamy w znaczącym stopniu energię. Silniki klimatyzatora nie będą musiały działać już z pełną mocą, aby wychłodzić pomieszczenie, gdyż większość ich mocy będzie dostarczana do punktu końcowego, a nie będzie gubiona po drodze, poprzez ścianki rur.