Jak bezpiecznie wykonywać analizy?

Praca z różnego typu chemikaliami oraz materiałami pochodzenia biologicznego wiąże się z możliwością zaistnienia wypadku. Tym samym wszystkie placówki, laboratoria oraz zaplecza aptek powinny być wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który skutecznie ograniczy to ryzyko. Do jednych z nich z pewnością należy komora laminarna. Urządzenie to jest na szeroką skalę wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba stworzenia jałowych warunków pracy.

Urządzenie do pracy z materiałem biologicznym

niezawodne komory laminarneNa obecnym rynku można znaleźć całkiem duży wybór tego typu sprzętów. Ich budowa oraz sposób działania w dużej mierze są uzależnione od stopnia bezpieczeństwa jaki mają zapewnić. To z kolei jest związane z rodzajem substancji z jakimi pracuje się w ich wnętrzu. Komory klasy pierwszej są wyposażone w specjalną szybę, która oddziela pracownika od jej wnętrza. Zupełnie inny poziom bezpieczeństwa jest zastosowany w komorach klasy trzeciej. Tam następuje fizyczne rozdzielenie przestrzeni wewnętrznej komory, od środowiska zewnętrznego. Dzięki temu pracownik, ani otoczenie zewnętrzne nie mają żadnego kontaktu z analizowanymi materiałami. Takie niezawodne komory laminarne są wyposażone w specjalne rękawice, które umożliwiają precyzyjne wykonywanie powierzonych zadań. Wykonane są z najważniejszej jakości materiałów, co skutkuje możliwością bardzo długotrwałego użytkowania. 

Podsumowując, aby bezpiecznie pracować z środkami chemicznymi i materiałami biologicznymi niekiedy konieczne jest skorzystanie z komory laminarnej. Jest to urządzenie, które pozwala na wytworzenie jałowych warunków pracy oraz fizyczną segregację otoczenia zewnętrznego od wnętrza tego urządzenia. W komorze laminarnej znajdują się także wszystkie niezbędne urządzenia do pracy z chemikaliami.