Jaka wentylacja do biura?

Podczas adaptacji oraz urządzania powierzchni biurowych trzeba zadbać nie tylko o estetykę pomieszczeń, ale także o ich maksymalną funkcjonalność. Jednocześnie każde biuro musi spełniać określone prawnie wymogi. Jednym z takich wymogów, o którym wspominają przepisy BHP, czyli związane z bezpieczeństwem i higieną pracy jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji firmowych pomieszczeń.

wentylacjaW przypadku hal produkcyjnych obowiązujące normy dokładnie określają szczegółowe parametry wentylacji. Nie oznacza to jednak jeszcze tego, że w pomieszczeniach typowo biurowych możemy darować sobie kwestię wentylacji. Odpowiednia wymiana powietrza w poszczególnych pomieszczeniach jest bowiem niezbędna.
Jaką jednak wentylację wybrać? Otóż rozwiązań obecnie mamy kilka. Tradycyjnym rozwiązaniem jest tutaj wentylacja grawitacyjna. Tego typu system wykorzystuje naturalną różnicę ciśnień powietrza. Kanały wentylacyjne prowadzą do komina, a różnica ciśnień oraz temperatury powietrza sprawia, że w pomieszczeniach następuje naturalna wymiana powietrza na świeże. Tego typu wentylacja jest bardzo ekonomiczna. Kanały projektowane są bowiem wraz z budynkiem. System nie wymaga więc dodatkowych nakładów finansowych. Drobnym mankamentem takiej naturalnej wentylacji jest jednak to, że dobrze działa ona przede wszystkim zimą. Ale już wysokie upały mogą spowodować zachwianie całego cyklu.
Także wiatr nie sprzyja odpowiedniemu wentylowaniu pomieszczeń. Wentylacja grawitacyjna jest więc uzależniona przede wszystkim od czynników atmosferycznych. Dlatego coraz częściej firmy decydują się na inne rozwiązanie. Wentylacja mechaniczna pozwala bowiem dobrze wentylować pomieszczenia niezależnie od pogody. Jej drobnym mankamentem jest to, że zużywa energię elektryczną.

Jednak do biur jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia dostęp do świeżego powietrza i komfort praktycznie o każdej porze roku. W nowych budynkach deweloperskich wielu inwestorów całkowicie rezygnuje więc z projektowania tradycyjnych kanałów do wentylacji grawitacyjnej.