Jaki alkomat wybrać?

Tester trzeźwości jest bardzo ważnym urządzeniem dla funkcjonariuszy policji. Muszą oni sprawdzać stan kierowcy żeby móc stwierdzić czy jest zdolny do jazdy. Kierowca, który ma za dużo alkoholu we krwi i siedzi za kółkiem, dostanie za to odpowiednią karę.

Jak działa alkomat?

alkomat elektronicznyAlkomat jest urządzeniem, którego zadaniem jest określenie ilościowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu pomiarowi można określić konkretne stężenie alkoholu we krwi w momencie wykonywania testu. Profesjonalny alkomat wykorzystywany jest głównie przez policję lub firmy ochroniarskie, ale spotkać go można również w firmach logistycznych oraz transportowych, dzięki czemu bez problemu będzie można sprawdzić stan kierowców, który na drodze musi być nienaganny. Taki alkomat elektroniczny działa na takiej zasadzie, że posiada sensor, czyli element bardzo wrażliwy na alkohol. Po wdmuchaniu powietrza do środka urządzenia, zostaje przeprowadzony odczyt a następnie układ elektroniczny alkomatu oblicza zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dokładny wynik zostaje wyświetlony na małym wyświetlaczu. Warto wiedzieć, że aby sprzęt pracował prawidłowo, ważne są okresowe oraz przede wszystkim regularne kalibracje. Średnio te urządzenie kalibruje się raz na około 6 miesięcy, jednak to wszystko zależy od konkretnego modelu. Najważniejszym parametrem takiego alkomatu jest oczywiście czujnik przepływu powietrza, który powinien działać jak najlepiej, aby mógł dokonać dokładnego pomiaru.

Każdy kierowca na ulicy powinien zachowywać stu procentową ostrożność, dlatego właśnie jazdy po alkoholu są zabronione oraz karalne. To wpływa nie tylko na bezpieczeństwo kierowcy, ale również na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego oraz przechodniów.