Jaki obrus do restauracji wybrać?

Czy zastanawialiście się kiedyś jaką rolę pełni właściwie obrus? Tak, wiem chroni stół przed uszkodzeniami i przed dziećmi które chętnie pomalowały by go markerem. A poza ty? Czy zauważyliście kiedyś jak zmienia się wasza kuchnia czy salon po zmianie obrusa na stole? A może zmieniacie go regularnie w zależności od pory roku, okoliczności? 

Rola obrusa w restauracji

obrus do restauracjiNie przypadkowo każdy z nas przykrywa wigilijny stół białym obrusem. Chcemy w ten sposób pokreślić, że jest to odświętny wystrój. To samo praktykowane jest w restauracjach. Biały obrus towarzyszy nam podczas wesela, komunii, chrzcin. W ten sposób uwidaczniamy ważność danego wydarzenia. Co więcej odbiór całej restauracji, w której stoły są nakryte białymi obrysami z pięknymi kieliszkami, zmienia się na bardziej podniosły, elegancki, luksusowy. Ale co stanie się jeśli wybierzemy inny obrus? Wyobraźmy sobie, że wszystkie stoły nakrywamy obrusami w biało czerwoną pepitkę. Od razu przenosimy się w bardzie domowe klimaty. Te ciepłe i rodzinne pełne codzienności. Może na myśl komuś przyjdzie stół w babcinym ogródku, a może bar mleczny gdzieś pod arkadami, a może stolik na wolnym powietrzu nad morzem we Włoszech. Ile osób tyle będzie skojarzeń i odczuć. A więc wybierając obrus do restauracji, trzeba to zrobić starannie i w przemyślany sposób, tak aby pasował do naszej koncepcji całości, bo jak widać jest to bardzo ważny element i należy o tym pamiętać.

Wydawało by się, że wybór obrusa to banał, że to nic nie znaczący kawałek materiału. Okazuje się jednak, że potrafi on mocno przyciągnąć wzrok i wpływać na nasze odczucia, wspomnienia i skojarzenia. Czasami nasz odbiór jest nieświadomy i nie zastanawiając się właściwie dlaczego postrzegamy restaurację jako domową lub ekskluzywną.