Korzyści z impregnacji betonu

Współcześnie dużą wagę przykładamy do zabezpieczenia różnych rzeczy i materiałów przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Odpowiednie farby czy środki impregnujące potrafią zdziałać cuda, przedłużając żywotność na przykład drewna. Galwanizacja i malowanie proszkowe doskonale zabezpieczają metal, tworząc na nim trwałą, szczelną powłokę.

Efekt działania środków impregnacyjnych do betonu

preparat do impregnacji betonuRównież beton znajduje się na liście materiałów, które można odpowiednim preparatem zabezpieczyć przed uszkodzeniem. W sklepach stacjonarnych i internetowych bez trudu dostaniemy odpowiednie środki, które do tego służą. Zanim jednak nałożymy preparat do impregnacji betonu, powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić. Najpierw mechanicznie, usuwając mech, piach i inne zanieczyszczenia, a następnie należy zastosować odpowiedni środek czyszczący, który pozwoli pozbyć się tego, czego nie usunie miotła. Na tak przygotowany beton nanosimy środek w ilości zalecanej przez producenta, a następnie na kilka godzin zostawiamy go do wyschnięcia. Co daje nam impregnacja betonu? Przede wszystkim pozwala ona na uniknięcie plam na betonie, ponieważ preparat nadaje mu właściwości hydrofobizujące. Dzięki temu nie nasiąka one i nie będzie pękać od zamarzniętej wody zimą. Istotna jest także kwestia wizualna – środki impregnacyjne często dają efekt mokrej nawierzchni, co pogłębia kolor materiału i nadaje mu połysk, jednakże nie ma to wpływu na jego szorstkość, więc nie trzeba się martwić o większe szanse na poślizgnięcie się.

Preparaty impregnacyjne chronią także beton przed wpływem promieniowania słonecznego, a więc nie będzie on zmieniał swojej barwy. Takie zabezpieczenie betonu nie wystarczy na wiele lat, co jakiś czas, dla zachowania najlepszych efektów trzeba je będzie powtarzać. Jest to jednak dobra inwestycja, a korzyści z niej są wymierne.