Kto zajmuje się deklaracjami INTRASTAT?

Zajmowanie się importem oraz eksportem, czy też szeroko pojętym handlem międzynarodowym, może wymagać od nas prowadzenia szeregu dodatkowych dokumentacji. W takich przypadkach trzeba będzie koniecznie wiedzieć, jak zrealizować nałożone na nas przez unijnych urzędników obowiązki. Mając do czynienia z tymi krokami, które podejmiemy, będziemy mogli szybko wszystko to zrealizować.

Deklaracjami INTRASTAT zajmują się biura księgowe

zgłoszenia deklaracji intrastatCiekawym dokumentem, który musimy koniecznie składać, jest deklaracja dotycząca statystyk importu oraz eksportu wewnątrzwspólnotowego. Takie działania objęte są pewnymi progami wartości, które wynoszą odpowiednio cztery i dwa miliony złotych. Dotyczy to wywozu towarów z kraju, a także ich dostarczania do siedzib naszej firmy. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę z tego, jak skutecznie dokonuje się odpowiednich transakcji oraz przewozu towarów przez nas kraj. Samodzielne wypełnianie takich deklaracji może być czasochłonne, dlatego lepiej będzie zlecić to firmie, która wyspecjalizowała się w ich przygotowywaniu oraz wysyłaniu. Obecnie do zgłoszenia deklaracji INTRASTAT wystarczy nam dostęp do internetu. Wszystko można zrobić zdalnie, gdy tylko posiada się odpowiednie konta na rządowych portalach. Na podstawie przesłanych przez nas danych powstają później analizy statystyczne, które sprawiają, że prawodawcy wiedzą, jakie rozwiązania przynoszą dobre efekty i kiedy następuje recesja.

Zajmowanie się analizowaniem takich danych statystycznych to kwestia, która jest bardzo ważna, jeżeli chcemy podejmować odpowiednie decyzje. Zbieraniem danych statystycznych zajmują się w dużej mierze urzędy celne, które chętnie stosują się do unijnych przepisów. We wniosku trzeba zawrzeć szereg istotnych informacji, które są wymagane.