Które szamba są najbardziej wytrzymałe?

Budowa szamba jest nieodłącznym elementem kompozycji każdego domu jednorodzinnego. Jest to jedna z tych rzeczy które chcemy zrobić raz i się nimi nie przejmować przez długi okres czasu. Warto dlatego zastanowić się nad odpowiednim zbiornikiem. Musi być on bardzo trwały. Do wyboru mamy mnóstwo rodzajów, zaczynając od szamb betonowych kończąc na tych z tworzyw sztucznych.

Najwytrzymalsze zbiorniki na szamba

wytrzymałe szamba betonowe z atestemNie ulega wątpliwości, że największą trwałość i bezawaryjność zapewniają nam szamba betonowe. Beton jest materiałem budowlanym o wysokiej wytrzymałości na czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Wytrzymałe szamba betonowe z atestem gwarantują nam odporność na zmianę swojego kształtu, czego nie możemy być pewni przy zbiornikach zrobionych z tworzyw sztucznych. Beton wykorzystywany do budowy tego typu pojemników wytwarzany jest przy użyciu specjalnych utwardzaczy. Obecnie do jego produkcji nie używa się wody, jak w przypadku zwykłego betonu, a jej miejsce zajmują wcześniej wspomniane środki utwardzające w postaci płynnej. Zapobiega to utlenianiu, pękaniu, a także kruszeniu. Takie zbiorniki bez problemu wytrzymują kilkaset lat, a z czasem twardnieją jeszcze bardziej. Dodatkowym czynnikiem zmniejszającym awaryjność szamb betonowych jest ich konserwacja przeprowadzana przed umieszczeniem zbiornika w wykopie. Konserwacja polega na umieszczeniu minimum podwójnej warstwy środków konserwujących.

Zbiorniki na ścieki wykonane z betonu, zwłaszcza te atestowane, są godne polecenia. Koszt ich budowy to od tysiąca do dwóch tysięcy złotych, zależnie od jego pojemności. Jest to koszt jednorazowy, zapewniający nam spokojną głowę na całe dekady. Obecnie na terenie polski funkcjonuje kilka firm posiadających w swojej ofercie zarówno zbiorniki jak i ich montaż.