Budynki mieszkalne, a także te przeznaczone na działalność gospodarczą zamieszkiwane i użytkowane są nie tylko przez ludzi czy zwierzęta domowe.
Choć nie widać tego gołym okiem, w zakamarkach piwnic, w szybach wentylacyjnych czy na strychach aż roi się od dzikich lokatorów takich jak szczury czy insekty, zaś w elementach drewnianych buszują szkodniki w postaci kołatka czy kornika. Towarzystwo gryzoni oraz insektów (np. karaczanów) jest nie tylko niekomfortowe dla ludzi, ale wręcz niebezpieczne ze względu na przenoszenie przez nie groźnych chorób i zarazków. Deratyzacja jest obowiązkową czynnością nałożoną na administratorów budynków przez ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i przez gminy najczęściej organizowana. Szereg obowiązków mają także firmy zajmujące się magazynowaniem żywności lub hodowlą zwierząt. Obowiązkowa jest dla nich na przykład systematyczna dezynsekcja, czyli usuwanie insektów. Szkodniki usuwane są najczęściej metodami opryskiwania zakamarków, opylania piwnic czy poddaszy, a także przez fumigację. Fumigacja to inaczej skuteczne zwalczanie szkodników z drewna lub zboża i opiera się na stosowaniu dymu lub gazu. Jest ona bardzo skuteczna w usuwaniu korników, ale także komarów czy much, przy czym odznacza się niską szkodliwością dla ludzi. Obiekty inwentarskie muszą być z kolei systematycznie poddawane procesowi dezynfekcji. Ma ona za zadanie przede wszystkim pozbycie się wszelkich drobnoustrojów i szkodliwych mikroorganizmów, w tym groźnych bakterii i wirusów. Wśród odbiorców prywatnych popularność zyskuje dezynfekcja poprzez ozonowanie. Jest to naturalny sposób dezynfekcji bez używania agresywnych środków chemicznych, dzięki czemu może być stosowany w mieszkaniach.
W wyniku ozonowania niszczone są roztocza, grzyby i pleśnie, będące często alergenami powodującymi różne choroby u ludzi.