Magazynki do długiej broni

Platformę AR15 kojarzy niemal każdy kto oglądał dowolne filmy akcji. Jest to bowiem platforma na której podstawie stworzono niezliczoną ilość karabinów, w tym i wojskowe karabiny M4 i M16, będące jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie i najbardziej rozpowszechnionych. Broń stworzona na bazie owej platformy jest również bardzo popularna wśród strzelców sportowych i cywilnych.

Rodzaje magazynków do karabinów na bazie AR15

magazynek arNic więc dziwnego iż do tej platformy, jak i stworzonych na jej bazie karabinów, można dostać mnóstwo różnych części, akcesoriów, oraz elementów dodatkowych. Magazynki są dobrym przykładem popularności owej platformy, gdyż można dostać naprawdę dużo różnych rodzajów magazynków, mających odmienną pojemność. Najbardziej rozpowszechnione są fabryczne magazynki w układzie STANAG, wybijane ze stali. Są one obecne od powstania pierwszego karabinu AR10, i obecnie stanowią standardowy magazynek w siłach zbrojnych NATO, a więc pasują do wielu innych platform. Polimerowy magazynek AR to natomiast dość nowa konstrukcja, znacznie trwalsza i odporniejsza niż stalowa. Mieści on 30 nabojów, podobnie jak stalowy magazynek, aczkolwiek od takowego jest znacznie lżejszy, a przez to wygodniejszy. Użytkownicy chwalą również przezroczyste szyby, ułatwiające użytkownikowi ciągłą kontrolę ilości amunicji w karabinie. Te magazynki mają często uchwyty, ułatwiające szybkie przeładowanie, które są specjalnością ich producenta.

Kanadyjskie magazynki profilowane są natomiast w całości zaprojektowane tak by ułatwiać strzelcom wymianę magazynka, choć bywają bardzo rzadko dostępne i na ogół pomijane przez strzelców cywilnych. Bębnowe magazynki są natomiast dostępne tylko dla operatorów wojskowych, z racji ogromnej pojemności i przeznaczenia do broni automatycznej.