Maszyny numeryczne do obróbki drewna

Maszyny CNC kojarzą nam się głównie z obróbką metalu, jednak nie jest to do końca prawda. Specyfika tych maszyn sprawia, że są one uniwersalne także dla innych typów materiałów, pod warunkiem, że będą posiadały odpowiedni osprzęt, przystosowany do prac w takim materiale.

Frezarki CNC do drewna

frezarka cnc do drewnaJako przykład zastosowania maszyn numerycznych do innych materiałów podam frezarkę do drewna. Do obróbki drewna potrzeba specjalnych głowic frezujących i innych przyrządów, na przykład do cięcia drewna. Specjalistyczna frezarka CNC do drewna jest w ten sposób odpowiednio przygotowana. Zasada działania tej maszyny w stosunku do drewna jest praktycznie taka sama jak w przypadku obróbki metali, z tym, że ze względu na charakterystykę tego materiału wiele elementów przebiega tam inaczej. Drewno to miękki materiał dlatego nie potrzeba wykorzystywać osprzętu do chłodzenia miejsca obróbki, a nawet w przypadku drewna takie chłodzenie może zaszkodzić samemu materiałowi, który chłonie wilgoć pochodzącą z cieczy chłodzącej. Do tego sposób obróbki drewna generuje inny charakter odpadu niż w przypadku metalu. Metal generuje opiłki, natomiast z drewna lecą wióry, dlatego w maszynach automatycznych, zarówno dla jednego jak i drugiego trzeba zastosować odmienne systemy odprowadzania tych zanieczyszczeń. Frezarki CNC do drewna wykorzystuje się zazwyczaj w przemyśle meblowym, gdzie wymagane jest wykonanie w niektórych przypadkach precyzyjnych otworów montażowych, a także detali drewnianych.

Drewno to tylko przykład materiału, który możemy obrobić w maszynie numeryczne, a tak naprawdę jest ich nieskończona ilość. Wystarczy tylko wyspecjalizować maszynę CNC i zaopatrzyć ją w odpowiedni osprzęt. Można w ten sposób obrabiać także plastik, beton i wiele innych.