Podczas pracy w większości zakładów przyczyną niemal połowy drobnych urazów i wypadków są poślizgnięcia i potknięcia. I chociaż z reguły nie są groźne wydarzenia to trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach taki upadek może być naprawdę groźny.
Gdzie umieścić gumową matę?
Wynika to z faktu, że w zakładach czy pracowniach znajduje się wiele maszyn oraz sprzętów. Potknięcie lub poślizgnięcie się może skutkować tym, że dana osoba upadnie na maszynę. Wtedy wypadek może mieć groźne dla zdrowia skutki. Do tego dochodzi jeszcze zmęczenie pracą. Wielogodzinne stanie w jednym miejscu, dźwiganie przedmiotów, poruszanie rękami, czy długotrwałe wysilanie wzroku, powoduje, że pracownicy odczuwają zmęczenie. Ich uwaga się rozprasza, stają się również mniej ostrożni. Warto zaznaczyć, że spora część wypadków z powodu nieuwagi pracownika ma miejsce właśnie pod koniec czasu pracy. Czyli wtedy kiedy zmęczenie bierze górę. W takich wypadkach duży wpływ na jakość pracy mają maty antyzmęczeniowe. W dużym skrócie są to instalacje gumowe, które redukują ryzyko poślizgnięcia się czy potknięcia na wszystkich powierzchniach. Kiedy praca odbywa się w pozycji stojącej, taka miękka mata redukuje uczucie zmęczenia oraz bóle stawów i mięśni nóg, pleców, karku oraz ramion. Mata ma najczęściej gumową wypukłą powierzchnie. To sprawia, że maty są antypoślizgowe. Guma jest również miękka, znacznie miększa od twardego podłoża, przez co praca na takiej macie jest o wiele przyjemniejsza dla pracownika.
Badania potwierdzają, że takie instalacje znacznie uprzyjemniają pracownikom pracę oraz mają wpływ na ich mniejsze zmęczenie. Maty antyzmęczeniowe mogą być wyłożone na całej powierzchni zakładu lub jedynie w konkretnych miejscach, w których swoje obowiązki wykonują pracownicy oraz przy maszynach.