Medyczna kamera inspekcyjna

Endoskop to urządzenie pozwalające na dokonywanie przeglądu wizualnego w miejscach w których normalnie nie mógłby być wykonany. Przede wszystkim, jest on wykorzystywany przez archeologów, załogi techniczne, czy nawet budowlane, choć równie często te same urządzenia służą w medycynie. Tam są używane do badań wewnętrznych przewodu pokarmowego pacjentów.

Nowoczesny endoskop do zastosowań medycznych

endoskopy medyczneEndoskopy używane w ośrodkach zdrowia i szpitalach różnią się jednak od wariantów przemysłowych, i mają nieco odmienne funkcje od takowych. Endoskopy medyczne są przede wszystkim znacznie bardziej kompaktowe, ich kamery nie mają więcej niż trzy milimetry szerokości, podobnie jak i przewody samych kamer. Nie oznacza to jednak że mają przez to gorszą jakość obrazu, a wręcz przeciwnie, niejednokrotnie przewyższają jakością warianty przemysłowe. Materiały z których wykonana jest obudowa kamery i przewodu również są całkowicie odmienne od tych zastosowanych w endoskopach przemysłowych. Obudowy niemal zawsze wykonywane są z chirurgicznej stali, bardzo łatwej do dezynfekcji i konserwacji, a na dodatek nie wywołującej reakcji alergicznych u osób badanych. Przewody, natomiast, otaczane są okładziną z miękkiego tworzywa, przypominającego nieco silikon medyczny, dzięki któremu możliwość podrażnienia pacjenta w trakcie wykonywania badania jest niemal zerowa. Są więc bardzo bezpiecznymi urządzeniami pomiarowymi, a problemy z ich udziałem są niespotykane.

Endoskopy różnią się również jednostkami centralnymi, a w medycynie preferowane są urządzenia większe, posiadające własny bank pamięci oraz wbudowany monitor, dzięki któremu korzystanie z endoskopu jest łatwiejsze, i nie wymaga posiadania komputera przenośnego czy stacjonarnego, do którego musiałaby być podłączona kamera.