Nanoszenie farby na powierzchnię i spiekanie jej w piecu

 

Zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwia malowanie różnymi metodami. Obecnie bardzo popularne stało się malowanie proszkowe. Jest to nanoszenie farby na dany materiał za pomocą specjalnego natrysk. Mowa o natrysku elektrostatycznym lub elektrokinetycznym.

Etapy malowania proszkowego i zalety stosowania tej metody

malowanie proszkowe śląskOczywiście materiał, który jest poddawany takiemu malowaniu, musi zostać wcześniej odpowiednio oczyszczony. Chodzi tu nie tylko o oczyszczenie mechaniczne detalu, ale również oczyszczenie chemiczne za pomocą różnych środków. Cząsteczki zostają naładowane ładunkiem elektrostatycznym. Malowany materiał jest wcześniej uziemiany. Ten mechanizm sprawia, że cząsteczki farby są w stanie bardzo dobrze przyczepić się do malowanego materiału. Dlatego fachowe malowanie proszkowe śląsk oferowane jest przez coraz więcej firm. Detal, na który nałożona została farba (metodą proszkową), trzeba poddać później kolejnej obróbce. Malowany element należy umieścić w piecu, który został rozgrzany do temperatury co najmniej 200 stopni Celsjusza. Tylko wtedy może dość do tzw. spiekania farby na powierzchni konkretnego elementu. Czas utwardzania w piecu zależy głównie od tego, jaki element zostaje poddany malowaniu oraz jaka grubość farby została naniesiona. Wiadomo, że im grubość farby jest większa, tym więcej czasu potrzeba na jej spiekanie. Zazwyczaj jest to około 20 minut, chociaż proces może przedłużyć się nawet do godziny.

Grubość powłoki farby wynosi zazwyczaj od 60 do 120 mikronów. Warto wspomnieć o tym, że farby proszkowe są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Poza tym elementy, które zostały pokryte taką farbą, są odporne na działanie różnych czynników chemicznych i innych. Stosowane są różne farby. Można malować proszkowo za pomocą farby epoksydowej, ale też poliestrowej czy specjalnej farby strukturalnej.