Naprawa zmęczenia materiału w koparce

Zmęczenie materiału jest najczęstszym powodem awarii sprzętu, zwłaszcza w koparkach, które wykorzystywane są do najróżniejszych zadań i bardzo często przeciążane. Deformacja stali może spowodować poważniejsze uszkodzenie części w której powstała, i doprowadzić nawet do całkowitego wyłączenia maszyny z użycia.

Skuteczna naprawa wypaczonych części koparki

tulejowanie koparekZmęczenie materiału zwykle zauważalne jest od razu, zarówno gołym okiem jak i po porównaniu pracy koparki do jej fabrycznej sprawności. Na szczęście, początkowe uszkodzenia mogą być łatwo naprawione przez fachowców wykonujących tulejowanie koparek na miejscu ich pracy. Naprawy zazwyczaj polegają na wygładzeniu zdeformowanej powierzchni i przywróceniu jej do stanu najbliższego fabrycznemu, oraz docięciu i wygładzeniu otworu na prowadnicę, zaczep narzędzia, czy jakikolwiek inny element maszyny. Takie naprawy mogą być wykonane w kilka godzin, aczkolwiek skuteczne są tylko wtedy, gdy uszkodzenia nie należą do bardzo rozległych. Znaczne przeciążenia, oraz bardzo wysokie zmęczenie materiału może być usunięte wyłącznie w warunkach warsztatowych, gdzie naprawy wykonywane są za pomocą profesjonalnych tokarek, wykonujących tulejowanie znacznie bardziej precyzyjnie niż za pomocą ręcznych narzędzi.

Warsztatowa naprawa potrzebna jest jednak niemal wyłącznie w przypadku gdy uszkodzenia są bardzo poważne, więc większość operatorów maszyn preferuje naprawę na miejscu pracy koparki, gdyż po wykonaniu takowej można ponownie przeznaczyć koparkę do wykonywania zadań bez straty czasu na transport do i z warsztatu. Koszty napraw są zależne od ilości napraw, aczkolwiek wykonanie tulejowania jest znacznie tańsze niż zakup nowej części do koparki w miejsce uszkodzonego elementu, dlatego jest często poszukiwane.