Nowoczesne drukarki trójwymiarowe do tworzenia precyzyjnych kształtów nie współpracują zbyt dobrze z tanimi filamentami. Techniki wydruku wymagają bowiem materiałów znacznie wyższej jakości, a próby użycia standardowego filamentu zwykle kończą się stworzeniem kształtu z wieloma niedoskonałościami.
Filamenty do zaawansowanych technik wydruku
Do precyzyjnych wydruków najlepsze są filamenty o bardzo krótkim czasie zastygania, pozwalające na tworzenie najmniejszych detali na ograniczonych powierzchniach. Modelarski filament do drukarki 3d sprawdza się najlepiej do tego celu, i mimo iż rekomendowany jest do tworzenia kształtów mających rekreacyjne zastosowanie, równie dobrze może być używany do wykonywania elementów przemysłowych. Do tych ostatnich znacznie lepsze są jednak filamenty o podwyższonym poziomie wytrzymałości, w szczególności przeznaczone do wydruków elementów ruchomych do maszyn, czy też części produkcyjnych. Twardość końcowego wydruku jest bowiem porównywalna do twardości plastiku służącego do odlewów przemysłowych, aczkolwiek materiał jest bardzo łatwy do późniejszej obróbki, zarówno za pomocą narzędzi jak i chemikaliów. Wyspecjalizowane filamenty mogą być natomiast używane do tworzenia imponujących ozdób lub makiet modelarskich. Powierzchnia takiego filamentu po zastygnięciu może przypominać naturalny materiał, kamień czy drewno, lub też mieć fakturę materiału konstrukcyjnego.
Wszystkie te filamenty są bardzo łatwe do malowania, i mogą być używane razem z większością farb i lakierów do tworzyw sztucznych bez problemów. W sprzedaży można również znaleźć fabrycznie barwione filamenty, mające dokładnie te same cechy co podstawowe odmiany, które mogą być używane choćby do tworzenia oznaczeń czy elementów mających odmienną twardość od reszty wydruku.