Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, w przemyśle budowlanym stosuje się coraz bardziej nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe. Jednym z takich rozwiązań jest izolacja natryskowa przy pomocy piany poliuretanowej.
Wady i zalety izolacji natryskowych
Piana natryskiwana jest przy pomocy specjalnych agregatów, zatem wykonanie takiej izolacji wiąże się z koniecznością posiadania specjalistycznego sprzętu. Wykonanie tego typu ocieplenia nie jest jednak trudne, gdyż coraz więcej firm w swojej ofercie posiada izolacje natryskowe. W zależności od wybranego rodzaju piany (zamkniętokomórkowa lub otwartokomórkowa) możliwe jest zaizolowanie każdego elementu budynku – od fundamentu po dach. Oba rodzaje różnią się między sobą masą, wodoodpornością. Pianę zamkniętokomórkową można wykorzystać do ocieplania pomieszczeń o wyższej wilgotności i narażonych na zmiany temperatur, jak na przykład garaże, podczas gdy piana otwartokomórkowa, dzięki swojej niewielkiej masie doskonale nada się na ocieplenie dachu. Podczas nakładania wielokrotnie zwiększa swoją objętość, dzięki czemu przy jej pomocy izolacja rozłożona jest jednolicie, nawet w trudno dostępnych miejscach i niweluje ryzyko wystąpienia mostków cieplnych. Dzięki swoim właściwościom doskonale nadaje się również do docieplania zaizolowanych już budynków. Piana poliuretanowa nie jest ognioodporna (jak wełna mineralna), jednak posiada taką samą klasę reakcji na ogień, co tradycyjny styropian. Piana nie jest odporna na działanie promieni UV, zatem trzeba ją dodatkowo zabezpieczyć.
Piana poliuretanowa, jak każdy materiał budowlany posiada swój zestaw wad i zalet. W zależności od efektów, jakie chcemy osiągnąć podczas izolacji termicznej, warto zastanowić się nad tą metodą ocieplenia.