Po co suplementacja nukleotydami?

Zdrowe odżywianie przekłada się nie tylko na lepsze funkcjonowanie i samopoczucie w życiu codziennym. Tak naprawdę dbając dziś o dostarczane do organizmu substancję, w dużym stopniu decydujemy o długości naszego życia. Wysoka zawartość składników odżywczych w podrobach, takich jak wątroba, nerki czy serce, to nie jedyny powód, dla którego są one uważane za elektrownię odżywczą. Są również największym źródłem nukleotydów – niezbędnego składnika odżywczego.

Co to suplementacja nukleotydami?

nukleotydy suplementacjaNaturalne związki zwane nukleotydami tworzą cegiełki naszego DNA i są niezbędne do podziału komórek. DNA jest jak ogromny system oprogramowania, który koduje strukturalne i funkcjonalne aspekty ciała. Bez zdrowego DNA nie może ono prawidłowo funkcjonować. Każdego dnia, w każdej sekundzie, nasze ciała tworzą miliony nowych komórek, budując i naprawiając zużytą tkankę. Geny te kodują nowe hormony, enzymy, neuroprzekaźniki i miliony innych substancji chemicznych. Bez odpowiedniego poziomu nukleotydów wszystkie te procesy mogą zostać zakłócone. Małe cząsteczki nukleotydów są niezbędne do życia. Musimy więc zadbać o to, by ich nie zabrakło. Jeśli chodzi o nukleotydy suplementacja to najlepszy sposób ich dostarczania. W wielu sytuacjach naturalna produkcja nukleotydów w organizmie nie jest wystarczająca i właśnie tutaj z pomocą przychodzą suplementy. Niektóre tkanki, które regenerują się częściej niż inne lub są uszkodzone w wyniku procesu chorobowego lub zużycia, wymagają więcej nukleotydów do podtrzymania tej aktywności. Osoby o szybszym tempie wzrostu, również zaliczają się do  kategorii zwiększonego zapotrzebowania, ale to nie jedyne czynniki – infekcje, urazy, uszkodzenia przewodu pokarmowego czy niedożywienie, mogą również zwiększyć potrzeby jeśli chodzi o dostarczanie nukleotydów.

Zawartość nukleotydów w żywności jest zróżnicowana, ale największym ich źródłem są owoce morza, produkty mięsne – w szczególności podroby. Niewiele osób je regularnie, jeśli w ogóle, podroby, a wielu z nas decyduje się nawet na dietę wegetariańską. To właśnie wówczas warto sięgnąć po suplementy zawierające nukleotydy, które uzupełnią nasze zapotrzebowanie.