Polecane tabele z wartościami odżywczymi

O odżywianiu najwięcej wiedzą dietetycy, którzy na co dzień układają diety dla setek tysięcy ludzi. Nie bez przyczyny do opinii publicznej jest udostępniana piramida żywienia, która dokładnie opisuje, co powinniśmy spożywać, aby być zdrowym.

Gdzie znajdziemy tabelę z wartościami odżywczymi?

tabele z wartościami odżywczymiKontrolowanie codziennej diety nie jest żadną fanaberią, ale czynnością, którą każdy z nas powinien wykonywać. Nie chodzi tu zawsze o liczenie kalorii, które większości ludzi negatywnie się kojarzy, ale o  sprawdzanie zawartości ważnych składników odżywczych zawartych w każdym, spożywanym produkcie. Tabele z wartościami odżywczymi znajdziemy na odwrocie większości pakowanych produktów, gdyż jest to wymagane prawem od każdego producenta. Znajdziemy tam dokładne informacje na temat zawartości białka, węglowodanów, tłuszczy, soli czy też błonnika pokarmowego. Ponadto tabela uwzględnia również dane o witaminach i minerałach, które także znajdują się niemalże w każdej żywności. Warto zauważyć, że w większości przypadków, poszczególne wartości odżywcze są określone w odniesieniu do przykładowych stu gramów, zatem często trzeba je przeliczyć na daną porcję, która znajduje się w opakowaniu. Oczywiście bywają też produkty, które mają podane wyliczenia dla konkretnej porcji, co znacznie ułatwia kontrolę spożywanych produktów. Równie dobrze taką tabelę z wartościami odżywczymi znajdziemy w internecie, choć ona będzie ogólna, ponieważ dotyczy większości żywności, którą możemy spożywać. Jest ona niezbędnym pomocnikiem dla osób odchudzających się.

Jeżeli chcemy dokładnie liczyć kalorie, składniki odżywcze, witaminy i minerały, to koniecznie trzeba się oswoić z tabelą wartości odżywczych. Jest ona skarbnicą informacji na temat tego co przyjmujemy z każdym posiłkiem. Bez niej nie bylibyśmy w stanie kontrolować diety.