Poprawny rozwój hodowli

Jeśli chcesz, aby twoje gospodarstwo rolnicze dobrze się rozwijało, zastanów się nad założeniem hodowli trzody chlewnej.

Świnie są mało wymagającymi zwierzętami, ale zapotrzebowanie na ich mięso stale wzrasta. Do stworzenia chlewni potrzebny jest dość dużej wielkości budynek. Jeśli posiadasz go obecnie i uważasz, że wystarczy ci on na zamierzoną wielkość hodowli możesz go odpowiednio przystosować. Jednakże bardziej opłacalne okazać się może wybudowanie nowej chlewni od podstaw. Banki chętnie oferują pożyczki na inwestycje związane z hodowlą zwierząt, więc jeśli twój plan budowy i kosztorys będzie dobry, możesz duża część pieniędzy otrzymać na kredyt.

Inną opcją, wymagającą więcej papierkowej roboty i dużo szczęścia jest dofinansowanie z unii europejskiej. Dają oni dofinansowania stanowiące nawet trzydzieści procent całego kosztu inwestycji, co daje nam margines bezpieczeństwa nad wypadek niepowodzenia. Sama konstrukcja chlewni nie jest zbyt skomplikowana. Rzeczy o które głównie należy zadbać to wentylacja, oświetlenie i pokarm dla zwierząt. Pomieszczenie należy wykonać w sposób który zapewni wygodę świniom oraz ułatwi nam sprzątanie po nich.

W tym celu do wykonania podłogi najczęściej stosowane są ruszta betonowe. Znajdujące się w nich szczeliny ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń jednocześnie nie wpływając negatywnie na wygodę zwierząt. Kolejnym ważnym elementem jest znalezienie rozwiązania na dostarczanie świniom paszy. W tym celu szeroko stosowane i łatwo dostępne są silosy paszowe i automaty paszowe. Są one używane razem. W silosach magazynowane są duże ilości paszy, która jest następnie transportowana do automatów za pomocą systemu rur.

Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie warunki rozmnażania się świń. Kojec porodowy powinien być wykonany w sposób, który zapewni bezpieczeństwo zarówno prosiętom jak i maciorze. Ostatnim elementem, równie ważnym jak poprzednie jest odpowiednia wentylacja i oświetlenie. Jeśli chcemy zaoszczędzić na elektryczności, warto wyposażyć pomieszczenie w okna do chlewni. Wpuszczają one dużą ilość światła i dają możliwość regulacji ilości świeżego powietrza wpadającego do chlewni.