Poruszanie się na wózku

Nie ulega wątpliwości fakt, że jedzenie na wózku nie jest pozytywne. Jednak wciąż wiele osób jeździ na wózku i muszą się zmierzać z różnymi trudnościami, które pojawiają się na ich drodze. Ludzie, którzy nie jeżdżą na wózku mogą tylko domyślać się, jak trudne jest życie, gdy siedzi się na wózku.

Podnośniki dla niepełnosprawnych ułatwiają życie

Sami jesteśmy źli, jeśli są jakieś przeciwności, a ludzie jeżdżący na wózku takie przeciwności spotykają na każdym kroku. Po pierwsze wciąż wszędzie jeżdżą autobusy i tramwaje wysoko podłogowe. Również pociągi nie są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. W wielu budynkach nie ma wind, czasem, ale wciąż nie wszędzie znajdują się podnośniki dla niepełnosprawnych. Kolejna kwestia to wszelkie schodki i wysokie progi, które tak łatwo można zlikwidować.

podnośniki dla niepełnosprawnychCzęsto problemem są także zbyt ciasne przejścia i korytarze. Wózki inwalidzki nie są małe i zajmują całkiem sporo miejsca, co bywa problematyczne. Szczególnie w mniejszych sklepach, gdzie nikt nie myśli o osobach niepełnosprawnych. Półki stoją bardzo blisko siebie, a przejścia między nimi są bardzo wąskie. Wszelkie podjazdy też są trudne. Jeśli ktoś ma kogoś do pomocy, ma trochę łatwiejsza sytuację, ale czy naprawdę osoba niepełnosprawna nie może być zupełnie samodzielna. Zobaczmy o ile łatwiej byłoby takim osobom poruszać się i żyć, gdyby chodniki były proste, w budynkach były windy, a korytarze były wystarczająco szerokie. Naprawdę niewiele trzeba, żeby odmienić życie osób niepełnosprawnych, ale my najczęściej widzimy to dopiero w momentach, gdy niepełnosprawność dotyka nas samych, kogoś z naszych bliskich. Jeśli ten problem nas nie dotyczy wydaje nam się, że nie ma rzeczy, które trzeba zmieniać, bo niby, po co, ale tak naprawdę na każdym kroku spotykamy ludzi, którzy codziennie mierzą się, z jakimi trudnościami. Czasem chodzi o niepełnosprawność ruchową, ale wiele osób niedosłyszy, niedowidzi lub ma inną niepełnosprawność. Taka sytuacja bywa trudna, ale możemy zrobić naprawdę niewiele, żeby zmienić tak wiele. Nie potrzebne są wielkie kroki, wystarczy trochę zmian i nowe rozwiązania.