Mata grzejna jest stosowana zarówno we wnętrzach jak i na zewnętrznej części domu. Maty mają ok. 0,5m szerokości i różne długości Maty zastosowane wewnątrz domu różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim mocami. Maty grzejne to pas specjalnej siatki z wplecionym kablem grzejnym, które wybiera się dla danego pomieszczenia bez zabudowy stałej.
Różnice między zewnętrzną a wewnętrzną matą grzejną
Moce są ściśle uzależnione od pokrycia podłogi i w ten sposób mniejsze moce wskazane są dla wykładzin, natomiast większe dla posadzek wykonanych z kamienia. Aby dobrać moc i długość zestawu należy po pierwsze zmierzyć pomieszczenie i odjąć powierzchnię zajmowaną przez elementy stałej zabudowy. Następnie należy wykonać szkic i określić moc oraz wielkość maty(powinna być nieco mniejsza niż powierzchnia podłogi). Maty grzejne znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach domu. Można je także stosować na zewnątrz i takimi przykładami są maty dachowe(odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV).
Mocowana jest do powierzchni dachu(odpowiednio wzmocniona). Maty grzejne dachowe są zróżnicowane pod względem rozmiaru- można je stosować nawet w przypadku dużych powierzchni. Rozróżniamy również maty zasilane jednostronnie lub dwustronnie. Mogą być mocowane na stałe bądź sezonowo. Ponadto wyróżniamy maty do zjazdów, parkingów, co ułatwia walkę z zalegającym śniegiem. Dla uzyskania optymalnego komfortu cieplnego i niskiego zużycia energii konieczny jest termoregulator z czujnikiem podłogowym, który będzie sterował pracą maty grzejnej. Moc mat grzejnych do zjazdów czy parkingów wynosi 300 W/m2. Maty grzejne są różnicowane ze względu na czynniki takie jak przeznaczenie maty, wymiary maty, jedno- lub dwustronność zasilania, moc, sterownik.
Maty dzielimy na maty o mocy jednostkowej 60 W/m2, 70W/m2, 100 W/m2, 150 W/m2, 160 W/m2 i 200 W/m2. Grubość mat grzewczych wraz z warstwą kleju wynosi tylko 3-5mm. Poprzez odpowiedni termoregulator możemy elektryczne ogrzewanie podłogowe stosować w każdego rodzaju podłodze. Maty grzejne mogą być jako system ogrzewania podstawowego lub dodatkowego.