Skuteczne nawadnianie roślin

Każdy kto miał styczność z rolnictwem ten doskonale wie jak ważną kwestią jest odpowiednie nawadnianie pól uprawnych. W przypadku niektórych roślin jest tak, że nie można dopuścić do tego by gleba była sucha. Musi być utrzymywany odpowiedni poziom wilgotności przez cały czas. W związku z tym stosowane są najróżniejsze systemy nawadniania, które mogą za nas wykonywać całą pracę.

Nawadnianie nowymi metodami

system nawadniania kropelkowegoPodlewanie roślin konewkami odchodzi już do lamusa. Ta metoda może być jeszcze używana tylko w przypadku małych przydomowych ogródków. Natomiast rolnicy muszą stosować takie rozwiązania, które będą podlewały ich rośliny bez konieczności obsługi systemu nawadniającego przez użytkownika. Bez wątpienia takim rozwiązaniem jest nowoczesny system nawadniania kropelkowego. Systemy tego typu można łatwo znaleźć na polach gdzie uprawiane są truskawki. Często takie systemy stosuje się nawet w przypadku upraw w doniczkach. W systemach tego typu chodzi o dawkowanie wody w małych ilościach do systemów korzeniowych. W tym przypadku nie ma więc możliwości wysuszenia gleby. Systemy o których mowa mogą być wyposażone w specjalne cyfrowe sterowniki, które są łatwe w obsłudze. Wystarczy na nich ustalić harmonogram podlewania i w zasadzie na tym nasza rola się kończy. Wszystko będzie działo się już bez naszej ingerencji. Nie da się ukryć, że są to więc rozwiązania bardzo praktyczne.

W przypadku nawadniania kropelkowego dużą zaletą jest to, że nie dochodzi tutaj do marnowania wody tak jak to jest przy podlewaniu zraszaczami. W przypadku podlewania tradycyjną metodą woda często nie dociera do miejsca gdzie powinna dotrzeć. Może ona osiadać się na liściach czy też na różnych elementach znajdujących się w pobliżu roślin. Natomiast podlewanie kropelkowe dawkuje wodę bezpośrednio pod roślinę.