Dobrze ogrzany dom będzie komfortowy i zdrowy, ponieważ nie pojawi się w nim pleśń ani grzyb. Jednakże zawsze w parze z ogrzewaniem powinno iść uszczelnienie domu, aby wytworzone ciepło nie uciekało, bo to zwiększa koszty.
Gdzie można założyć folię grzewczą?
O tym, w jaki sposób ogrzewać dom, trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu. Spora część jednoosobowych domów ma zakładane ogrzewanie centralnie, które łączy się z pojawieniem się grzejnika w każdym pomieszczenie. Jednakże takie ogrzewanie często powoduje, że powietrze staje się suche, dlatego nie do końca jest odpowiednie. Nowością na rynku jest folia grzewcza pod panele lub płytki, która działa na podczerwień. Jest przede wszystkim bardzo cienka, gdyż mierzy od 0.3 do 0.53 milimetra grubości, a do tego jest dostępna w trzech szerokościach : dwadzieścia pięć, pięćdziesiąt i sto centymetrów. Jest także elastyczna i łatwa w montażu, przez co jej zastosowanie stało się bardzo szerokie. Obecnie tego typu ogrzewanie jest stosowane w niektórych kościołach, szkołach, przedszkolach, w domach jednorodzinnych czy na halach magazynowych. Folia grzewczą zapewnia bezpośrednie ciepło na podłodze, ale także ogrzewa ściany i sufit, dzięki podczerwieni, która działa jak promieniowanie słoneczne. Nagrzewa wszystko to, co się znajduje w jej zasięgu. Chcąc założyć folię grzewczą, nie trzeba specjalnie przygotowywać podłoża, ponieważ wystarczy, aby było ono płaskie i gładkie. Idealnie się sprawdzi na parkiecie, pod panelami czy płytkami łazience.
Przeważnie ogrzewanie podłogowe jest najczęściej wybierane do łazienki, gdzie panuje wilgoć i konieczne jest szybkie osuszanie. W kwestii ceny, za folię grzewczą trzeba zapłacić kilkaset złotych za metr, ale ostatecznie zależy ona od mocy i szerokości foli.