Szerokie zastosowanie siarczanu miedzi

Miedź to jeden z najbardziej uniwersalnych metali, znanych ludzkości. Jej związki są wykorzystywane w wielu branżach przemysłu. Niezwykłe właściwości miedzi zostały odkryte już w XIII wieku, przez europejskich rolników. Nasączali oni związkiem miedzi ziarna zbóż.

Co można zrobić z siarczanem miedzi?

siarczan miedziTen zabieg pomagał uchronić zboża przed różnymi chorobami, głównie powodowanymi przez grzyby. Miedź ma właściwości pochłaniania wilgoci, dzięki czemu hamuje rozwój grzybów, które potrzebują dużej wilgotności do rozwoju. Obecnie wykorzystuje się cztery związki miedzi. Tlenochlorek miedzi ma silne działanie bakteriobójcze. Używa się go głównie w sadownictwie i rolnictwie jako składnik nawozów. Wodorotlenek miedzi również jest stosowany w sadownictwie oraz w rolnictwie, jako środek do opryskiwania roślin, mający za zadanie chronić je przed różnego rodzaju chorobami. Cząsteczki wodorotlenku miedzi występują w postaci igiełek, które wczepiają się w powierzchnię, co zapobiega ich spłukiwaniu przez deszcz. Tlenek miedzi stopniowo uwalnia jony, dzięki czemu jego działanie grzybobójcze jest dłuższe i można go rzadziej stosować. Największe zastosowanie ma siarczan miedzi. Używa się go w weterynarii, w leczeniu gnijących strzałek w kopytach. Jest świetnym środkiem dezynfekującym, stosowanym w zakładach mięsnych, do odkażania sprzętu i pomieszczeń, a także do niszczenia glonów w basenach miejskich, w farmacji do wytwarzania środków odkażających. Przy jego pomocy wytwarza się kleje, tynk, beton. Neutralizuje szkodliwe gazy, na przykład chlorowodór.

Ze względu na piękną jasnoniebieską barwę, jest także wykorzystywany do barwienia szkła, betonu, cementu oraz gipsu, nadaje też kolor wyrobom ceramicznym. Zmienia też kolor niektórych metali, na przykład cynku i aluminium. Jest też składnikiem wielu farb o niebieskim kolorze.