Trwałe silosy zbożowe w każdym gospodarstwie

W każdym gospodarstwie rolnym, które zajmuje się produkcja nie tylko roślinna ale i zwierzęcą niezbędne są pomieszczenia do przechowywania ziarna. Żeby nie tracić cennych powierzchni pod produkcję zboża, paszę przechowuje się w silosach. Nie ma gospodarstwa, które funkcjonowało by bez nich. Silosy mamy plastikowe i metalowe. Mogą być też płaskie lub lejowe.

Przydatność trwałych silosów zbożowych lejowych

trwałe silosy zbożowe lejoweWspółcześnie trwałe silosy zbożowe lejowe wykonane są ze stali ocynkowanej nierdzewnej. Grubość ocynku powinna wynosić 350gr/m2. Ale równie dobrze sprawdzają się silosy z włókna szklanego. Ich producentów niestety nie znajdziemy w Polsce ale we Włoszech. Nasi rodzimi producencie gustują w metalu i to te właśnie są najczęściej spotykane. Wybór silosu zależy od tego co chcemy w nim przechowywać. Jeśli jest to ziarno w dużej ilości możemy wybrać silos płaski. Ziarno wybierane jest z niego za pomocą ślimaka krążącego po dnie. Ten rodzaj silosów wybierany jest przez farmerów. Jeśli chcemy przechowywać w nich paszę wówczas rekomenduje się silosy lejowo. Pasza z nich wysypuje się w sposób grawitacyjny. Opada do leja na dół skąd może trafiać na przyczepę lub samochód. Wówczas są to silosy lejowe transportowe. Może tez trafiać do paszociągu a następnie rurami ze specjalną spiralą do koryt lub karmników dla zwierząt.

Silosy lejowe znalazły jednak zastosowanie nie tylko w rolnictwie. Są wykorzystywane także w przemyśle, w produkcji do przechowywania różnego rodzaju surowców. W ten sposób oszczędza się powierzchnię magazynową, która jest znacznie droższa. Łatwość napełniania i opróżniania silosów jest tez bezcenna. Ponadto przechowywany materiał jest chroniony przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak słońce, wiatr i woda. Dzięki temu może w nich długo leżakować.