Typów mostków rowerowych dostępnych w sklepach

Kokpit kierownicy to jedna z najważniejszych części roweru, która wpływa nie tylko na wygodę, ale także na szybkość reakcji roweru na skręcanie i jego zwrotność. Dlatego odpowiedni dobór mostka jest tak ważny dla wygody jazdy na rowerze. W sklepach rowerowych znajdziemy kilka modeli mostków, które mogą być montowane w wielu typach jednośladów. Jakie mostki możemy kupić do naszego typu roweru?

Najważniejsze rodzaje mostków rowerowych

mostki rowerowe do kierownicyJednym z najstarszych typów mostków, który jest obecnie używany w rowerach miejskich, jest mostek wpuszczany w rurę sterową. Tego typu mostki rowerowe do kierownicy są zbudowane w taki sposób, że ich dolna część jest rozpierana od środka, co powoduje unieruchomienie mostka. W nowoczesnych rowerach stosuje się także mostki typu ahead, które są bardzo łatwo montowane i zdejmowane. Mostek tego typu składa się z dwóch obejm. Jedna obejma mocuje mostek do rury sterowej, druga do kierownicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe staje się zachowanie niskiej wagi i sztywności całego kokpitu roweru. Oprócz sztywnych mostków rowerowych, w sklepach możemy nabyć także modele amortyzowane. Posiadają one w środku specjalne elastomery, których twardość możemy dowolnie dobierać. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe staje się ograniczenie negatywnego wpływu drgań na dłonie podczas intensywnej jazdy na rowerze szutrowym. Amortyzowane mostki są popularne także na ultramaratonach.

Oprócz aluminium, które jest najbardziej popularnym materiałem, używanym do wytwarzania mostków, możemy kupić także wersje karbonowe. Wiele mostków tego typu jest zintegrowanych z kierownicą. Taki kokpit jest montowany w wysokiej klasy rowerach szosowych. Tego typu technologię możemy ujrzeć także podczas oglądania profesjonalnych wyścigów szosowych.