Wózki dla lalek – dawniej i te w dzisiejszych sklepach

Każda, lub prawie każda, z dzisiejszych dorosłych kobiet w dzieciństwie bawiła się lalkami. Były to lalki bardzo różnego typu – począwszy od malutkich przytulanek, poprzez lalki Barbie aż po duże lalki wielkości niemowlaka lub nawet większego dziecka. Te ostatnie były chyba najpopularniejsze.

wózek dla lalkiByły idealnym rekwizytem do zabawy w dom. Bardzo ważny był ich wygląd – im bardziej przypominały prawdziwe dziecko, tym lepiej. Powinny były mieć mrugające oczy, które „zamykały się”, gdy lalka kładła się spać i „otwierały”, gdy się budziła. Ważne były również włosy – powinny były być jak najbardziej naturalne, tak aby łatwo się je czesało i tworzyło najwymyślniejsze nawet fryzury.
Lalki tego rodzaju potrzebowały wielu akcesoriów. Najważniejsze były oczywiście ubranka. Piękne sukienki dla swojej lalki były marzeniem każdej dziewczynki. Czasem szyły je dla nich mamy, a czasem kupowało się je w sklepach z zabawkami, aby następnie wystroić w nie swoje podopieczne. Ale lalki miały nie tylko sukienki. Posiadały całą bogatą garderobę – od maleńkich bucików po czapeczki, nie wspominając o kolorowych, fantazyjnych spódniczkach, sweterkach, koszulkach i tym podobnych ubrankach. Każda lalka powinna była również posiadać stroje na specjalne okazje (na przykład strój balowy, ale także kostium kąpielowy, gdyby akurat wybierała się wraz ze swoją małą właścicielką na wakacje).
Niezwykle istotny był również wózek dla lalki. Jeśli się go posiadało, można było wyruszyć ze swoją lalką na spacer, tak jak to robiły prawdziwe mamy ze swoimi dziećmi. Taka wyprawa była dla każdej dziewczynki fascynująca. Wózki były do wyboru w różnych rodzajach, wymoszczone wieloma gatunkami materiałów, w najróżniejszych kolorach i fasonach, z różnymi kółkami i uchwytami. Można było znaleźć wózki metalowe, plastikowe, ale popularne były także wózki wiklinowe.

Każda lalka musiała mieć też swoje własne łóżeczko. Często wybierano białe łóżeczko, ponieważ w tym kolorze często występowały również prawdziwe łóżeczka dla niemowląt.