Wybór noża myśliwskiego

Pierwszą rzeczą jaką wybierają początkujący myśliwi jest oczywiście odpowiednia broń do polowań. Później dodatki i strój, ewentualnie kilka akcesoriów, przydatnych podczas przechadzek po lesie. Doświadczeni leśnicy za to nadmieniają, iż dobry nóż często bywa bardziej potrzebny w terenie niż karabin.

Nóż dla profesjonalnego myśliwego

noże myśliwskieObecnie do wyboru jest cała gama najróżniejszych rodzajów noży o różnych rozmiarach i kształtach w zależności od zastosowania, od kieszonkowych nożyków wielkości palca,  popularnych finek z drewnianym chwytem, po wielofunkcyjne długie noże rodem z filmów wojennych. Najwyższej jakości noże myśliwskie są laserowo ostrzone i pokryte czarną warstwą substancji antykorozyjnej, która dodatkowo nie odbija światła słonecznego. Większość posiada również ergonomiczne chwyty z tworzywa sztucznego, zapobiegającego ślizganiu się dłoni podczas pracy oraz zapewniającego wygodę podczas długiego użytkowania. Bardzo popularne są długie noże posiadające ząbkowane ostrza z jednej strony, przypominające noże wojskowe widywane na filmach akcji, a służące często jako miniaturowa piła do cięcia drewna na opał podczas długiego pobytu w lesie. Wiele popularnych modeli posiada również niewielkich rozmiarów kompas zamontowany na głowni, oraz wodoszczelny schowek umieszczony w chwycie, przeznaczony do przenoszenia zapałek, lub innych niewielkich akcesoriów mogących łatwo ulec uszkodzeniu przy kontakcie z wodą.

Długie, ciężkie noże wielofunkcyjne sprawdzają się doskonale podczas kilkudniowych wypadów do lasu. Nożyki o niewielkich rozmiarach, mieszczące się w kieszeni przydają się bardziej podczas krótkich, kilkugodzinnych polowań, choć oczywiście wybór odpowiedniego noża zależy wyłącznie od użytkownika i przeznaczenia owego noża.