Wykończenia ścian drewnem – ich wady i zalety

Niektóre rozwiązania w wykańczaniu wnętrz mają swój szczególny urok. Część rozwiązań jest modna przez jakiś czas, a później po latach znika, by znów powrócić jako rozwiązanie na czasie.

Wykończenia ścian drewnem przybrały na popularności

wykończenia ścian drewnemPodłogi drewniane oraz wykończenia ścian drewnem znowu przybrały na popularności w ostatnich latach. Jest to spowodowane przede wszystkim bardzo dużym bogactwem wyboru jaki daje nam drewno oraz tym, że drewniane podłogi możemy użytkować nawet przez dziesiątki lat jeśli prawidłowo je położymy i odpowiednio o nie dbamy i konserwujemy. Najpopularniejszym rodzajem takich podłóg są oczywiście panele podłogowe z uwagi na ich łatwy montaż, łatwość w zachowaniu czystości oraz bardzo ładny wygląd. Oprócz tego mamy również podłogi klejone, a w ich skład wchodzą deski wielowarstwowe oraz tradycyjny parkiet. Na rynku pojawiły się także podłogi postarzane, a do łask wraca jodełka francuska. Spowodowane jest to rozwojem stylu retro. Przeanalizujmy wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Jeśli chodzi o parkiet to ogromną zaletą będzie przede wszystkim jego bardzo naturalny wygląd. Każdy parkiet jest inny i charakteryzuje się niepowtarzalnym wyglądem. Parkiet drewniany charakteryzuje się również dobrą izolacją ciepła oraz to, że jest bardzo trwały i w razie uszkodzenia można go stosunkowo łatwo naprawić. Nie przyciąga również kurzu dzięki czemu jest on przyjazny dla alergików. Minusem jest jednak wysoka cena materiałów oraz to, że ułożenie parkietu wymaga wprawy, umiejętności i doświadczenia przez co będziemy musieli do tego wynająć profesjonalną ekipę. W Krakowie jest ich dużo. Jeśli chodzi o panele to jest to rozwiązanie tańsze od parkietu. Panele możemy ułożyć samodzielnie i bardzo szybko, a ułożona podłoga od razu nadaje się do użytkowania. Różnorodność paneli sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Minusem paneli jest niewątpliwie to, że słabo radzą sobie z wilgocią przez co musimy uważać, aby nie znalazła się na nic przez dłuższy czas duża ilość wody.

Plusem jest także to, że możemy je zakładać na praktycznie każdym rodzaju podłoża. Jeśli chodzi o deski warstwowe to jest to zdecydowanie najbardziej trwałe rozwiązanie, jednakże jest to okraszone bardzo wysoką ceną.