Wykorzystanie monitoringu telefonu do przechwytywania danych

W dzisiejszych czasach telefon jest wielofunkcyjnym urządzeniem, nie służy tylko do kontaktu. Na smartfonie przechowywane jest wiele danych na temat użytkownika. Wiele osób spędza kilka godzin dziennie przed ekranem telefonu. Obecnie można znaleźć wiele metod namierzania telefonu. Służą do tego specjalne urządzenia oraz programy.

Sposoby monitorowania telefonu

monitoring telefonuWiele oszustów namierza numeru telefonu, wysyłając SMS, w celu wyłudzenia danych. Lokalizacja numeru telefonu jest utrudniona, ze względu na to, że kartę SIM, można łatwo i szybko wyjąć z telefonu, a smartfon po prostu wyłączyć. Z myślą o kontroli rodzicielskiej powstały aplikację umożliwiające monitoring telefonu dziecka. Wystarczy tylko zainstalować specjalną aplikację na telefonie, który chcemy mieć pod kontrolą. W ten sposób można śledzić historię połączeń, wysyłane SMS-y, przeglądane strony internetowe. To jakie dane są przechwytywane, zależy od programu śledzącego. Takie oprogramowania działają w tle, nie są widoczne dla użytkownika. Sposobem na nadzorowanie smartfony jest zawirusowane pamięć. Złośliwe oprogramowanie można zainstalować przy użyciu sieci WiF-i. Często w wiadomościach e-mail mogą być ukryte wirusy, po kliknięciu tego typu linki, urządzenie nie jest już bezpieczny. Inną metodą na inwigilację smartfonu może być fałszywy maszt GSM. Każdy telefon pobiera sygnał z najbliższej stacji sieci BTS. Ważna jest odpowiednia ochrona swojego smartfonu. Najlepiej posiadać blokadę wyświetlacza.

Należy pamiętać, że telefonem jest niczym komputer, dlatego trzeba mieć zainstalowany program antywirusowy. Można znaleźć wiele wersji darmowego oprogramowania. W miejscach publicznych powinno się unikać korzystania z sieci WiF-i. Jeśli dostajemy emaile z podejrzą treścią, nie należy otwierać żadnych linków.