Zaawansowany robot do zakładu przemysłowego

Nasz zakład jako pierwszy obiekt w firmie otrzymał najnowocześniejsze roboty, mające być podstawą automatyzacji prac produkcyjnych. Początkowo obawialiśmy się reakcji pracowników na wprowadzenie owych maszyn do użycia, które w niektórych przypadkach miały zastąpić ich w kilku miejscach pracy. Okazało się jednak, iż nowe roboty sprawdzają się świetnie, zarówno podczas pracy autonomicznej, jak i współdziałania z pracownikami.

Nowoczesny robot współpracujący na stanowisku pracy

ur5 cobotPodczas automatyzacji mieliśmy ogromny wybór różnych maszyn i automatów, które mogły być użyte zarówno do pomocy pracownikom, jaki i całkowitego zautomatyzowania konkretnego stanowiska na linii produkcyjnej. Po porównaniu kilku najbardziej rekomendowanych maszyn, wybór padł na robota UR5 Cobot, mogącego spełniać każde zadanie w zakładzie przemysłowym. Robot ten jest dość klasycznym automatem, zbudowanym w układzie robotycznego ramienia z wymiennymi narzędziami i segmentami. Nie jest to jednak prosta, jednozadaniowa maszyna jak poprzednie iteracje automatów, a bardzo wszechstronny robot, który może z powodzeniem wykonywać prace autonomicznie, ale również tak samo skutecznie działać na stanowisku obsługiwanym przez fizycznych pracowników. W naszym zakładzie, owe roboty spełniają obydwa zadania, a po porównaniu wydajności okazało się, iż na obydwóch sprawdzają się równie dobrze.

Maszyny te można skonfigurować bardzo szybko, a do tego nie jest potrzebny wykwalifikowany technik, a jedynie pracownik mający doświadczenie z obsługą elektronicznych urządzeń. Podobnie prosty jest montaż narzędzi, a dzięki temu UR5 może być przygotowany do pracy na danym stanowisku w zaledwie kilkadziesiąt minut, łącznie z zaprogramowaniem ruchu urządzenia i montażem narzędzi.