Zasada działania wariografu

 

Badanie wariografem to nic innego niż analiza reakcji fizjologicznej osoby badanej na otoczenie oraz zadawane pytania. Kłamanie dla każdego nie jest sytuacją obojętną i przede wszystkim ma emocjonalne znaczenie. Nawet jeżeli sami nie widzimy symptomów to podczas mówienia nieprawdy aktywują się różne emocje. Jak przebiega badanie wariografem?

Wariograf jako urządzenie do wykrywania kłamstw

na czym polega badanie wariografemKażda emocja, którą odczuwa człowiek objawia się zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i poznawczym. Za te reakcje odpowiada nerwowy układ wegetatywny. Dobrym przykładem, który odwzorowuje ten stan jest odczuwanie strachu. W takich sytuacjach rośnie ciśnienie krwi, źrenice się rozszerzają oraz aktywują gruczoły potowe – dzieje się to automatycznie i wbrew naszej woli. Na czym polega badanie wariografem? Urządzenie wykorzystuje takie działania naszego organizmu. Dzięki temu w łatwy sposób można określić czy dana osoba była światkiem konkretnego zdarzenia niezależnie od tego co mówi. Podczas badanie mierzy on jednocześnie kilka różnych zmiennych jakimi jest opór skóry, puls, ciśnienie krwi, częstotliwość oddechów oraz rozmiar źrenicy oka. Ostatnim etapem takiego badania wariograficznego jest analiza wyników, które podlegają ocenie eksperta. Jest on w stanie wskazać jakie pytania wywoływały u badanego określoną reakcję emocjonalną. Na jej podstawie tworzy się raport i wyciąga wnioski. Prawidłowo przeprowadzone badanie wykazuje trafność na poziomie do 98%, a eksperci analizujący wyniki są godni zaufania.

Takiego rodzaju urządzenie jest głównie używane przez policję podczas trudnych spraw, jednakże osoba, która zostanie poddana badaniu musi wyrazić na to swoją zgodę. W opinii nie stwierdzają oni czy dana osoba na pewno kłamie lub mówi prawdę. Określają wyłącznie, które pytania wzbudziły w badanym reakcję fizjologiczną.

Więcej o badaniu wykrywania kłamstw znaleźć można na: https://bez-klamstw.pl/