Zastosowanie włókien agawy sizalowej

Sizal (dawniej także konopie sizalowe) to nazwa nadana włóknom z liści niektórych agaw, zwłaszcza agawy sizalowej (Agave sisalana). Sizal jest stosunkowo młodym włóknem naturalnym, jego zastosowanie rozpoczęło się dopiero w XIX wieku, a okres świetności osiągnął na początku XX wieku. Pomimo spadku jego wykorzystania, nadal stanowi jedno z najważniejszych włókien naturalnych na świecie.

Sizal (agawy sizalowe)

liny sizaloweSizal jest klasycznie wykorzystywany do produkcji lin (liny sizalowe), sznurów i grubej przędzy, z których część jest używana jako podstawowy materiał do produkcji dywanów i wyrobów rzemieślniczych. Ze względu na jego wysoką wytrzymałość, zabawki do drapania dla kotów są często pokryte liną sizalową. Nowsze zastosowania to na przykład jako wypełniacz do materacy lub jako geowłóknina oraz jako środek polerujący do celów technicznych. Oprócz głównie wykorzystywanych włókien agawy sizalowej, do sizalu zalicza się również włókna Agave letonae, Agave funkiana i Agave lecheguilla. Sizal należy odróżnić od Agave fourcroydes, która również jest rośliną włóknistą i znana jest jako heneken, oraz od bardzo podobnych włókien Agave cantala i Agave americana, które znane są jako cantala lub maguey. Pod względem ton sizal jest piątą najważniejszą rośliną włóknistą na świecie. Głównymi krajami produkującymi są Brazylia z ponad połową światowej produkcji (247 558 t), Tanzania (27 800 t), Meksyk (26 636 t), Kenia (25 000 t), Kolumbia (21 445 t) i Chiny (20 000 t).

W 2006 roku światowa produkcja wyniosła około 428000 ton. Wszystkie gatunki agawy, jak również uprawiane krzyżówki są podsumowane w statystykach FAO, ale dane dotyczące produkcji gatunków poza agawą sizalową wynoszą zazwyczaj tylko kilka tysięcy ton (np. 2 do 3000 ton dla Agave letonae).