Zgłoszenie informacji o dłużniku

Brak spłaty zobowiązań może prowadzić do tego, że nie będziemy mogli złożyć żadnego wniosku o dokonanie zakupu towarów na raty, czy nawet wzięcia niedużej pożyczki z banku, czy z firmy pożyczkowej. Dzieje się tak poprzez zgłaszanie informacji o braku spłaty zobowiązań. Taką informację zamieszczają między innymi wierzyciele w Biurze Informacji Kredytowej.

Oddziaływanie opinii na temat niewypłacalności

niewypłacalność dłużnika opiniaOczywiście nie jest to jedyne miejsce, w którym taka opinia może się znaleźć. Warto jest w związku z tym pilnować terminu spłaty poszczególnych zobowiązań, zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy ich sporo. Z punktu widzenia wierzycieli zamieszczenie takiej opinii daje im szansę na spłatę zobowiązania. Dłużnik, który nie może zaciągać kolejnych zobowiązań nie będzie się dodatkowo zadłużał. Ponadto być może podejmie pracę, z której dokonywane będą potrącenia, albo rozpocznie sam spłatę zobowiązań, aby taki wpis został usunięty z rejestru. Rzeczą nieco bardziej skomplikowaną jest niewypłacalność dłużnika opinia na ten temat niesie za sobą poważne skutki. Zazwyczaj oznacza to, że wobec danego dłużnika została ogłoszona upadłość konsumencka. Dlatego też po zakończeniu tego procesu i spłacie zobowiązań z dostępnego majątku dłużnika możliwe jest anulowanie pozostałych zobowiązań. Jednak taka osoba, która dopiero co odzyskała zdolność i płynność finansową nie koniecznie będzie w stanie zaciągać nowe zobowiązania.

Pomimo kolokwialnie czystego konta będzie to mocno ograniczone. Instytucje finansowe bardzo ostrożnie podchodzą do tego rodzaju osób. Z całą pewnością kredyt hipoteczny będzie jedną z rzeczy, której taka osoba nie będzie w stanie uzyskać. Wynika to przede wszystkim z dużego obciążenia finansowego. Skoro ogłoszono wobec danej osoby upadłość oznacza to przede wszystkim, że nie jest ona w stanie rzetelnie spłacać mniejszych zobowiązań.